W środę 20 kwietnia odbył się wernisaż wystawy „Bajkał. Carstwo Lodu”. Najnowsza ekspozycja w Starej Łaźni ukazuje chłodne piękno Bajkału, najgłębszego jeziora świata, zastygłego na zdjęciach Piotra Malczewskiego, mieszkającego na Suwalszczyźnie fotografa, podróżnika i wnikliwego obserwatora świata przyrody. Wernisażowi towarzyszyło spotkanie autorskie i promocja książki “Bajkał. Opowieści o świętym morzu”. Ekspozycję w Starej Łaźni można oglądać do 3 czerwca.

Piotr Malczewski (ur. 1972) – fotograf, podróżnik, autor albumów fotograficznych i książek, przewodnik. Studiował na ASP w Poznaniu. Dzieciństwo i młodość spędził w Augustowie, Olecku, Suwałkach i na włóczęgach po Suwalszczyźnie i Północno – wschodniej Polsce. Duch wędrowca, poszukiwacza prowadzi go w „ukryte” rejony świata, głównie na wschód i północ. Stąd podróże na Ukrainę, do Skandynawii, Tuwy), na Spitsbergen (z saniami), do Mongolii pieszo, konno i na żaglowozach. Najczęściej podróżuje nad Bajkał – na piechotę, kajakiem, z saniami. Ważne są dla niego również podróże  po północno – wschodniej Polsce. Od 1999 r. mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w najstarszym domu we wsi (po staroobrzędowcach), znajdującym się na granicy Wigierskiego Parku Narodowego.

Jezioro Bajkał w liczbach.

Bajkał jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie (1642 m), a pod względem powierzchni drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie. Wody jeziora stanowią 1/5 światowych zasobów powierzchniowej wody słodkiej. Bajkał ma 336 dopływów, z czego najważniejsze to Selenga, Barguzin czy Górna Angara. Wypływa z niego jedna rzeka – Angara, prawy dopływ Jeniseju. Powierzchnia zlewiska jeziora wynosi 557 tys. km². Lód pokrywa  powierzchnię jeziora od grudnia do maja. Jego grubość waha się od  0,4 do 1,2 m. Linia brzegowa Bajkału liczy ok. 2100 km. Aby obejść jezioro trzeba ok. 4,5 miesiąca.