O tym, jak wspólnie rozwiązywać problemy starszych mieszkańców, ale także o integracji międzypokoleniowej i konkretnych rozwiązaniach, które warto wprowadzić w Suwałkach dyskutowali uczestnicy konferencji – debaty pt. „Aktywność nie idzie na emeryturę. Suwalski samorząd i Suwalska Rada Seniorów wobec problemów starzejącego się społeczeństwa lokalnego”, która odbyła się 11 grudnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
Inicjatorem debaty była Suwalska Rada Seniorów, a organizatorami: Suwalska Rada Seniorów, Prezydent Miasta Suwałk i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. Spotkaniu patronowali Marszałek Województwa Podlaskiego i Prezydent Miasta Suwałk.
Spotkanie rozpoczęło się na patio występami dwóch chórów: „Oceanu Życia”, działającego przy suwalskim oddziale Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz „Złotej Jesieni”, istniejącego przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach.
Listy gratulacyjne dla Suwalskiej Rady Seniorów z życzeniami dla wszystkich starszych mieszkańców Suwałk od Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego przywiozła i odczytała Zuzanna Grabusińska, Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Tutaj znajduje się list Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej.
Tutaj można przeczytać list Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego.
Zuzanna Grabusińska podkreśliła także, że polityka senioralna to ważny segment polityk społecznych.
– W Polsce polityka senioralna dopiero zaczyna raczkować, ale nie w Suwałkach, czego dowodem jest dzisiejsza konferencja – mówiła Dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej MRPiPS. – Dlatego zachęcam, żebyście przekonywali także tych, których dzisiaj tutaj nie ma, aby również byli aktywni.
Z życzeniami dla seniorów wystąpili także Bożena Kamińska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w imieniu Jarosława Zielińskiego, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jego asystent Robert Wagner i Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
To, jak bardzo aktywni seniorzy są potrzebni naszemu miastu podkreślał również Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk.
– Cieszę się, że w Suwałkach działania na rzecz seniorów są oddolne – mówił Prezydent Suwałk. – To członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i organizacji zajmujących się seniorami inicjują najwięcej działań na rzecz starszych mieszkańców. Podziwiam energię i konsekwencję, z jaką podejmujecie Państwo te działania. Rolą samorządu jest zaś wspierać i w miarę możliwości finansować inicjatywy na rzecz starszych, co suwalski samorząd na pewno będzie kontynuował.
W bloku wykładowym uczestnicy mieli okazję wysłuchać następujących wystąpień:
Barbara Imiołczyk, dyrektor Centrum Projektów Społecznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich: „Seniorzy u siebie”;
dr hab. Ewa Kleszczewska: „Profilaktyka starzenia się. Kierunki geriatrii w woj. podlaskim”;
dr Jacek Górnikiewicz: „Dorosłość a dojrzewanie (wciąż) w wieku zaawansowanym”;
mgr Joanna Kłosowska: „Choroby zwyrodnieniowe stawów”;
dr Katarzyna Sztop-Rutkowska: „Aktywność seniorów”;
Jadwiga Sowulewska: Prezentacja Suwalskiej Rady Seniorów.
W przerwie między częścią wykładową a warsztatową można było odwiedzić stoiska z pracami artystycznymi pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Kalina”; z publikacjami Rzecznika Praw Obywatelskich, „Pogodnych Suwałk”, PWSZ, gdzie m.in. mierzono ciśnienie i poziom cukru. Na stoisku Suwalskiej Rady Seniorów, oprócz ulotek dotyczących SRS i Suwalskiego Centrum Inicjatyw Senioralnych, każdy zainteresowany mógł otrzymać „Suwalski Poradnik Bezpiecznego i Pogodnego Seniora”, autorstwa Suwalskiej Rady Seniorów we współpracy z instytucjami miejskimi. Dużym zainteresowaniem cieszył się także eksperyment przygotowany przez studentów i wykładowców PWSZ, polegający na tym, że każdy zainteresowany mógł nałożyć na siebie specjalne nakładki i gogle, które miały uświadomić młodszym osobom, jak czują się ludzie starsi i jakim problemem może być poruszanie się.
Debatę zakończyły cztery równolegle odbywające się warsztaty, prowadzone przez moderatorów:
dr hab. Ewa Kleszczewska: „Zdrowie seniorów”;
mgr Małgorzata Janczuk: „System wsparcia seniorów”;
dr Katarzyna Sztop-Rutkowska: „Aktywność seniorów”;
Agnieszka Szyszko: „Wizerunek osób starszych”.
Podsumowania warsztatów dokonała Maria Klaman, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Rozwiązania wypracowane przez uczestników warsztatów będą bardzo pomocne przy tworzeniu opracowywanego właśnie Programu na rzecz osób starszych w Suwałkach.
Organizatorzy debaty dziękują uczestnikom i prelegentom. Zwłaszcza, że wszyscy poprowadzili wykłady i zajęcia wolontarystycznie.