Akcja „Znicz 2015” – ostrzeżenia i zmiany w organizacji ruchu

W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby najbliższych. W wielu przypadkach będzie się to wiązało z pokonaniem znacznych odległości, czasami nawet setek kilometrów. Tradycyjnie – policjanci w tych dniach dbać będą o nasze bezpieczeństwo, organizując akcję „Znicz 2015”, która w tym roku rozpocznie się już w piątek – 30 października i potrwa do 2 listopada.W najbliższych dniach, w związku ze zbliżającymi się świętami, spodziewamy się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy i dworców kolejowych oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych.

Kolejny raz przypominamy podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, zanim wybierze się w podróż.

1. Należy pamiętać, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. To wszystko ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

2. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek.

3. Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Apelujemy też do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Bardzo ważne dla tej grupy użytkowników dróg jest także noszenie elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają ich widoczność na drodze, a co za tym idzie bezpieczeństwo.

W związku z tym, że tak wiele osób będzie chciało odwiedzić groby najbliższych, na niektórych ulicach zostanie zmieniona organizacja ruchu. W pobliżu cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej będzie można dostać się w rejon wybranego cmentarza specjalnie zorganizowanymi liniami komunikacji miejskiej. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu mogą być usuwane na koszt właściciela.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu wprowadzone zostały ograniczenia na drogach w ruchu samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz dotyczy soboty – 31 października w godzinach od 18 do 22 oraz niedzieli – 1 listopada w godzinach od 8 do 22.

Niestety nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Najprawdopodobniej będą tam także kieszonkowcy. Z pewnością będą starali się wykorzystać tłok na cmentarzu, czy w środkach komunikacji miejskiej. Ich wygląd może wzbudzać zaufanie, ale nie dajmy się na to nabrać. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie, tylko w grupie. Wykorzystują tłok, aranżują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej. Bądźmy czujni i ostrożni. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii, czy wartościowych dokumentów. Jeśli już ktoś zdecyduje się jednak na zabranie ze sobą takich przedmiotów, czy pieniędzy, zalecamy, aby nie trzymać ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce. Złodziej może wykorzystując tłok przeciąć pasek torebki lub niepostrzeżenie sprawdzić jej zawartość.

Apelujemy także do osób starszych, bardziej może niż inni narażonych na przestępstwo, aby omijały ciemne uliczki, parki i nieoświetlone bramy. Nieraz warto wybrać dłuższą drogę, ale bezpiecznie dotrzeć do celu. Bądźmy czujni i przezorni.

Pamiętajmy także, aby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei. Niektórzy z nas, wybierający się w daleką podróż, powinni pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. W tym celu przed wyjazdem należy sprawdzić, czy zostały zamknięte drzwi i okna. Wewnątrz nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów, ani większych kwot pieniędzy. Jeśli mamy zaufanego sąsiada, poprośmy go o wyjęcie listów ze skrzynki, czy zabranie ulotek spod drzwi. Taka zaufana osoba może także zapalić światło w mieszkaniu, dając tym samym sygnał, ze ktoś jest stale obecny w domu.

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy natychmiast Policję – dzwoniąc pod numer 997 lub komórkowy 112. Nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia i mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

Suwalscy policjanci będą pełnili dodatkowo służbę w ramach tzw. „mobilnych punktów informacji” w pobliżu cmentarzy. Mundurowi będą przekazywać bieżące informacje m.in. na utrudnieniach w ruchu, objazdach, lokalizacji tymczasowych parkingów. Zwiększając bezpieczeństwo osób pieszych policjanci będą także rozdawać elementy odblaskowe.

Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich tych, którzy wybiorą się w tych dniach na cmentarze. Liczymy na Państwa pomoc i zrozumienie. Policjanci zrobią wszystko, aby mogli Państwo bezpiecznie powrócić do domu.

 

Komunikat Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach:

W związku ze Świętami Wszystkich Świętych w dniach od 29 października 2015r. (czwartek) do 3 listopada 2015 r. (wtorek) nastąpi zmiana organizacji ruchu drogowego na ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach i ulicy Reja w Suwałkach.W celu usprawnienia i ograniczenia zakłóceń w ruchu drogowym wprowadza się następujące zmiany w ruchu drogowym na czas „Święta Wszystkich Świętych” od 29 października (czwartek) od godz. 18:00 do 03 listopada 2015 r. (wtorek) do godz. 18:00 przy cmentarzu, zlokalizowanym przy ul. Bakałarzewskiej i Cmentarzu Komunalnym, przy ul. Reja w Suwałkach.

 

1.                 Ulica Bakałarzewska:

zakaz zatrzymywania sie na ul. Bakałarzewskiej od mostu na rzece Czarna Hańcza do ul. Grunwaldzkiej,

– obustronny zakaz zatrzymywania się na ul. Grunwaldzkiej, na całej długości cmentarza, z wyjątkiem zatok parkingowych,

– zakaz skrętu w lewo z ul. Bakałarzewskiej w ul. Zarzecze- ruch zostanie skierowany na rondo,

– zakaz zatrzymywania sie na ul. Zarzecze, na całej długości po obu stronach jezdni,

– zakaz zatrzymywania się na ul. Staszica, na odcinku od ul. Bakałarzewskiej do ul. Piastowskiej, z wyjątkiem zatok parkingowych,

– nakaz skrętu w prawo z ul. Zarzecze w kierunku miasta,

– nakaz skrętu w prawo z ul. Staszica w kierunku ronda,

– zamknięcie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Bakałarzewskiej od mostu na rzece Czarna Hańcza do ul. Grunwaldzkiej,

– parkingi wyznaczono przy ulicach:

a)        Zarzecze- parking przy Stadionie Wigry,

b)        Bakałarzewska- wzdłuż cmentarza po lewej stronie,

c)        Grunwaldzka- za cmentarzem, plac nowego bazaru miejskiego, teren giełdy samochodowej,

             2. Ulica Reja:

–     na odcinku ul. Reja od ronda (skrzyżowanie z ul. Armii Krajowej) do skrętu, do żwirowni, zakaz zatrzymywania sie po obu stronach jezdni,

–    parking wyznaczono w sąsiedztwie cmentarza

Kierowców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do wprowadzonego oznakowania.