Znany pisarz i publicysta Andrzej Pilipiuk był gościem Festiwalu Fantastyki. Przy tej okazji zgodził się odwiedzić i spotkać ze swoimi czytelnikami w Areszcie Śledczym w Suwałkach.
Spotkanie z osadzonymi, od samego początku przybrało formę dialogu pomiędzy autorem cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza a licznymi czytelnikami zgromadzonym w sali. Rozmawiano o archeologii, historii, Hanzie, fascynacji Skandynawią, wampirach, Dzierżyńskim, PRL-u i … oczywiście o bimbrze – ulubionym trunku najbardziej znanego bohatera opowiadań Pilipiuka. Czytelnicy co chwilę zaskakiwali pisarza znajomością jego książek. Sam autor chętnie opowiadał o tajnikach swojego warsztatu pisarskiego, ujawnił genezę powstania licznych swoich książek oraz poszczególnych opowiadań, a nawet zdradził tematy nad którymi pracuje obecnie. Jak wyznał sam pisarz, ze swoimi czytelnikami, w takich okolicznościach (w warunkach izolacji w jednostce penitencjarnej) spotyka się po raz pierwszy, ale widząc jaką popularnością cieszą się jego książki, ma nadzieję, że nie ostatni. Oczywiście, przy tego typy spotkaniach, nie obyło się bez autografów oraz specjalnej dedykacji – „Dla Czytelników Biblioteki Aresztu Śledczego w Suwałkach – Andrzej Pilipiuk”.
Po spotkaniu z czytelnikami, pisarz obejrzał wystawę: „Zabrane Życia 1945 – Obława Augustowska”.
Andrzej Pilipiuk (ur. 20 marca 1974 w Warszawie) – polski pisarz fantastyczny i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002.
Z wykształcenia archeolog. Najbardziej znany jest z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza – zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty. Debiutował opowiadaniem Hiena („Fenix” 2/1996), w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba. Od tego czasu Pilipiuk napisał kilkadziesiąt innych opowiadań z tego cyklu, wydanych w siedmiu zbiorach: Kroniki Jakuba Wędrowycza (2001), Czarownik Iwanow (2002), Weźmiesz czarno kure (2002), Zagadka Kuby Rozpruwacza (2004), Wieszać każdy może (2006), Homo Bimbrownikus (2009) i Trucizna (2012). Sam nazywa siebie „największym piewcą polskiej wsi od czasów Reymonta”.
Więcej informacji o Andrzeju Pilipiuku na: www.pilipiuk.com