Przez dwa ostatnie dni listopada w kilkuset sklepach w całej Polsce można było wziąć udział w Świątecznej Zbiórce Żywności. Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia już po raz 23 był Bank Żywności. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 53 tysiące wolontariuszy, a akcją objęte było ponad 3,3 tys. sklepów w niemal 550 miejscowościach w kraju.
Za sprawą Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki-Białystok, akcja prowadzona był także w województwie podlaskim. Zbierano produkty łącznie w 165 sklepach. Do zbiórki przyłączyły się m.in. sieć Biedronka, Tesco, Carrefour i Kaufland. Wyniki akcji znane będą za jakiś czas. W zeszłym roku w naszym województwie w okresie Bożego Narodzenia w ten sposób udało się zgromadzić 37 ton żywności, a w całym kraju ponad 740 ton.
Kupujący chętnie wspierali to dobroczynne działanie. Udział akcji był bardzo prosty. Wystarczyło przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze, by po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom. Zbierali oni ofiarowane towary w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane były produkty z długim terminem przydatności oraz służące do codziennego przygotowywania posiłków, typu: mąka, cukier, kasza, ryż, makaron, olej oraz konserwy i przetwory owocowe oraz warzywne. Kupujący przekazywali także słodycze, herbatę i kawę oraz zupy.
Spotkani młodzi wolontariusze chętnie dzielili się wrażeniami ze zbiórki. Natalia, Amelia, Oliwka i Norbert z Oratorium Św. Jana Bosko, zbierając w sieci handlowej przy ulicy Noniewicza chwalili serdeczność kupujących:
– W wielu przypadkach to klienci sklepu nas szukali, a nie my ich. Akcja jest więc dobrze znana. Niektórzy z darczyńców celowo dokonywało zakupów, które dla akcji są szczególnie ważne, bo np. mają długi okres trwania – dodawali zgodnie.
Karolina z SP 9 i Kamil z II LO zbierali przy ul. Wojska Polskiego. Oni także sami zgłosili się do akcji. Jak powiedzieli:
– Udział w zbiórce, to po prostu taki odruch. Trzeba pomagać, i już. Klienci często pytali, jak radzimy sobie z tym zadaniem. Niektórzy z nich dociekali, co dać, żeby było przydatne. Wszystko odbywało się w bardzo miłej atmosferze.
Według podawanych w okresie „przedakcyjnym” statystyk, w Polsce w skrajnym ubóstwie żyje blisko 2 mln osób, którym właśnie dedykowana jest ta akcja. Jest ona dopełnieniem codziennej pracy Banków Żywności. W różnych formach instytucje te wspierają potrzebujących przez cały rok. Każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem. Odbierają je od producentów jako niesprzedane, ale dobre jakościowo artykuły i przekazują tym którzy są w potrzebie. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, ale także pieczywo, napoje, mleko i sery, pieczywo, a czasami nawet mięso.
W chwili obecnej w kraju działa 31 Banków Żywności. Wszystkie są organizacjami pozarządowymi o statusie stowarzyszenie lub fundacja. Wspierają one pomocą żywnościową na masową skalę 3,5 tys. organizacji dobroczynnych w Polsce, m.in. świetlice, ogniska wychowawcze dla dzieci, domy dziecka, domy samotnej matki, jadłodajnie, które prowadzą zbiorowe żywienie. Kierują także żywność bezpośrednio do osób potrzebujących. Dzięki temu z pomocy żywnościowej systematycznie korzysta około 1,6 mln osób będących podopiecznymi tych organizacji.
Jak powiedział Romuald Turczyński, prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki-Białystok:
– Ta dwa dni to dla nas wyjątkowy czas. Zachęcamy wszystkich kupujących, by robiąc zakupy, pomyśleli przez chwilę o innych. Wystarczy sięgnąć po choćby jeden dodatkowy produkt, aby sprawić komuś przyjemność, pomóc, a może nawet uratować. Osoby ubogie, jak wszystkie inne marzą o tym by ich święta były także cudowne. W prosty sposób możemy im pomów. Liczy się każdy gest. Suwalczanie potrafią pomagać i dziękujemy im za to.
23 edycja akcji Świątecznej Zbiórki Żywności dobiegła końca. Jednak, to nie był koniec świątecznych działań Banków Żywności. W dniu zbiórki ruszyła także kampania „Stoliczku, nakryj się! Głód to nie bajka”, której celem jest zebranie środków na transport żywności do organizacji charytatywnych.
Szlachetne działania Banków Żywności można wesprzeć także dokonując wpłaty na https://bankizywnosci.pl/przekaz-darowizne/