Efektowny, intensywny, tętniący spektakl-wariacja na temat dramatu Wyspiańskiego czy “Ślubu” Gombrowicza z odwołaniami do kultury współczesnej – choćby do filmów Wojciecha Smarzowskiego. W projekcie zbudowanym na połączeniu tańca współczesnego, performansu i projekcji wideo występuje 9 tancerzy, w tym suwalczanin Paweł Urbanowicz.
Wtorek, 10.09.2019, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 15 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK | spektakl dla grup szkolnych
rezerwacje: tel. 87 563 85 06, 563 85 18
________________________________________
spektakl dla widzów od 15. roku życia
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca >>
(…) Choreografia Mochnieja jest niezwykle dynamiczna, efektowna, wymagająca (…) Energii (jeszcze!) dodaje wyrazista muzyka Wojciecha Frycza, wizualizacje (odwołujące się do „polskich” obrazków: kłosów zboża czy drzew nad wodą). Paradoksalnie, przy całym tym rozbuchaniu inscenizacyjnym, „We_selle” wydaje się być spektaklem bardzo intymnym, osobistym. To gorzkie (lecz jednocześnie pełne sentymentu) spojrzenie na współczesną Polskę (…) Mirosław Baran, Gdański Festiwal Tańca
We_selle to projekt multimedialny łączący istotę Physical Theatre, wykorzystujący różne techniki tańca współczesnego, performansu, improwizacji z projekcjami video i soundscape’ami. Punkt wyjścia oraz główną oś spektaklu stanowi ceremonia zaślubin, która w sposób szczególny pokazuje przekrój osobowościowy weselników, ich skomplikowane relacje i wewnętrzną potrzebę rutyny. To przełomowy moment w życiu pary młodej, związany z tradycją i próbą utrzymania jej ciągłości. Wesele to nie tylko rezerwuar rozrywki, ale czas podpatrywania siebie nawzajem, dokonywania rachunku sumienia, a co za tym idzie kreowania samego siebie w oczach innych. Spektakl został wyróżniony w plebiscycie “Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2017/2018” w kategorii Spektakl Taneczny.
Wyróżniony w plebiscycie “Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2017/2018” w kategorii Spektakl Taneczny.
W ruchowym spektaklu pobrzmiewają echa klasyki: „Wesela” Wyspiańskiego, z którego zaczerpnięty został motyw rozpadu wspólnoty i relacji międzyludzkich, „Ślubu” Gombrowicza jako próby walki z formą oraz problemem komunikacji. W We_sellu nie zabrakło też odwołań do kultury współczesnej i popularnej, choćby do filmów Wojciecha Smarzowskiego, który moment wesela potraktował jako sytuację, w której jak w soczewce skupiają się wady człowieka i wychodzą na jaw drzemiące w nim demony.
W ramach Polskiej Sieci Tańca, której Suwalski Ośrodek Kultury jest partnerem, zostaną zaprezentowane jeszcze dwa spektakle: “Kaj Dzias (15 października 2019) oraz “Stalking Paradise” (22 listopada 2019).
M4C Foundation
choreografia: Wojciech Mochniej
kierownik artystyczny: Melissa Monteros
dramaturgia: Marcin Miętus
artyści: Daniela Komędera, Katarzyna Kubalska, Dominika Wiak, Monika Witkowska, Katarzyna Pawłowska, Tomasz Ciesielski, Wojciech Kaproń, Wojciech Mochniej, Paweł Urbanowicz
koncepcja oświetlenia: Steve Isom, Wojciech Mochniej
realizacja oświetlenia: Grzegorz Polak
muzyka: Wojtek Frycz
asystent: Odessa Johnston
producent: Aleksandra Machnik
produkcja: Teatr Rozbark , m7 Production, W&M Dance Projects, spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu “Zamówienia choreograficzne 2018”
partnerzy: Lubelski Teatr Tańca , Centrum Kultury w Lublinie
premiera: 14 czerwca 2018, Bytom
czas trwania: 70 min
grupa wiekowa: młodzież i dorośli
Spektakl prezentowany w ramach Polskiej Sieci Tańca organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca oraz programu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna” realizowanego przez Suwalski Ośrodek Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Suwałki.