Muzyka królowała pierwszego dnia Jarmarku Kamedulskiego
Jarmark Kamedulski nieodłącznie kojarzy się z Dniami Suwałk. Święto Miasta to jedna z największych imprez plenerowych o bogatym programie ukierunkowanym na mieszkańców oraz turystów. Tegoroczna edycja była bardzo bogata, zgodnie z zasadą „dla każdego coś dobrego”. Po raz pierwszy uroczystości odbywały się na Placu im. Marii Konopnickiej.
Muzyka w różnych odcieniach
Suwalczanie i goście w każdym wieku znakomicie bawią się przy muzyce znanych i lubianych wykonawców. Po bluesowej muzyce, rozbrzmiewającej przed miesiącem oraz ludowych rytmach sprzed dwóch tygodni, przyszła pora na muzykę pop-rockową. Na scenie wystąpiły trzy zespoły. Jako suport pojawiła się grupa Horpyna z Olsztyna, od 20 grająca ukraińskiego folk-rocka. Następnie pojawił się Afromental, zespół pochodzący z Olsztyna, wykonujący muzykę z pogranicza rocka, rapcore’u i hip-hopu. Gwiazdą wieczoru była zaś grupa pop-rockowa Wilki. Zespół założony przez Roberta Gawlińskiego, kompozytora i autora tekstów zdobył olbrzymią popularność już pierwszym albumem, zatytułowanym „Wilki”. Płyta z 1992r. zawierała największe przeboje, m.in.: „Son Of The Blue Sky”, „Beniamin”, „Eli Lama Sabachtani” oraz „Aborygen”. W tym samym roku formacja pojawiła się na festiwalu w Sopocie, gdzie otrzymała Bursztynowego Słowika. Suwalska publiczność bardzo ciepło przyjęła koncert Wilków.
Kiermasz jakich mało
Każdy z uczestników miał okazję podziwiać liczne stragany na których nie zabrakło artystycznego i sztuki ludowej oraz wyrobów regionalnych. Były przysmaki kulinarne lokalnej kuchni, wśród których dominowały miody z różnych pasiek. Nabyć można było między innymi tradycyjnie wytwarzane sery, wędliny i pieczywo. Do kupna zachęcała licznie wyłożona biżuteria, ceramika artystyczna i ręcznie robione zabawki.
Wiele atrakcji czekało na dzieci. W sobotę mogły one wziąć udział w grach i konkursach prowadzonymi przez animatorów Suwalskiego Ośrodka Kultury. Była Odlotowa Strefa Zabaw pełna najróżniejszych atrakcji, m.in.: Pin Art ścianka przytulanka 3D, magiczne krzywe lustra, kręgielnia BoYa czy młyńskie koło cHomik. Było można również zrobić sobie zdjęcie z Jaćwingiem, zdobyć torbę z kamedułą albo wziąć udział w pokazie wielkich baniek mydlanych.
Mecenas kultury Suwałk wyróżniony
Podczas uroczystego otwarcia Jarmarku przez Czesława Renkiewicza, prezydenta Miasta Suwałki oraz Zdzisława Przełomca, przewodniczącego Rady Miejskiej, zgodnie z tradycją włodarze miejscy wręczyli nagrodę Mecenasa Kultury Suwałk. Tym razem tytuł odebrał Stanisław Szyszkowski, właściciel firm: ASPI i GASSTECH PP.
Podstawową działalnością rodzinnego biznesu jest produkcja narzędzi do przemysłu drzewnego, a produkty eksportowane są do wielu krajów Europy i świata. Laureat otrzymał statuetkę tzw. „Wierusza” autorstwa znanej rzeźbiarki Elżbiety Pietras. Figurka wykonana w brązie przedstawia Alfreda Wierusz-Kowalskiego – urodzonego w Suwałkach jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XIX w. który trzyma w dłoni paletę, na której wyryty został herb Suwałk.
Statuetka „Wierusza” jest przyznawana osobom fizycznym i podmiotom wspierającym finansowo działalność kulturalną, angażującym się w ochronę zabytków Suwałk lub podejmujących działania na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa. Od 2009 r. statuetkę otrzymali: Bank BGŻ, Piotr Bagiński, Biskup Ełcki Jerzy Mazur, Mieczysław Osys CHR Suwałki Plaza, Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Alicja Roszkowska Fundacja SOS-Art., Bank WBK, Jan Chojnacki, Fabryki Mebli FORTE S.A. i Bronisław Woźnialis RESO Europa Service Sp. z o.o. Podmioty i osoby obdarowane statuetką „Wierusza” mają prawo używania tytułu Mecenasa Kultury Suwałk przez 5 lat we własnych publikacjach z zaznaczeniem roku, w którym otrzymali tytuł.
Goście zagraniczni święta Miasta
Zgodnie z wieloletnią tradycją kontaktów z zaprzyjaźnionymi samorządami, na Dni Suwałk przyjeżdżają delegacje z miast partnerskich. Przyjechali więc merowie oraz przewodniczący rad samorządowych bądź przedstawiciele administracji z: Marijampola (Litwa), Alytusa (Litwa), VÖRU (Estonia), Amaty (Łotwa), Czerniachowska (Rosja), Wołkowyska (Białoruś), Grodna (Białoruś), Tarnopola (Ukraina) i Poti (Gruzja).
Podczas spotkania w Ratuszu omawiano plany dalszej współpracy oraz oceniono dotychczasowe działania. Z partnerami, którzy trafili do Suwałk, najdłużej współpraca realizowana jest z miastami na Litwie: Marijampolem (24 lata) oraz Alytusem (23 lata). Z początkiem maja tego roku minęło 20 lat od nawiązania współpracy z estońskim miastem VÖRU. Współpraca z wymienionymi miastami realizowana jest w oparciu o konkretne programy i projekty. Przykładem tego może być rozpoczynający się w br. projekt ”Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Ternopilu”. Ze strony Suwałk partnerem projektu będzie Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej.
Atrakcji nie zabrakło także w niedzielę, w drugim dniu Jarmarku Kamedulskiego. Dni Miasta obchodzone były radośnie, a uczestnikom towarzyszyła znakomita pogoda.
Festiwal Siły w Suwałkach
Po raz piąty odbyły się zawody „Majster Festiwal Siły – Pojedynek Gigantów”. Wydarzenie to nieodłącznie towarzyszy Jarmarkowi Kamedulskiemu. Na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Wojska Polskiego pojawiła się czołówka polskich siłaczy: Tomasz Lademann, Dariusz Wejer, Michał Węglicki, Jakub Szczechowski, Mariusz Dorawa oraz Mariusz Pachut.
Sędzią głównym zawodów był Mariusz Pudzianowski, legenda polskiego sportu siłowego, m.in.: pięciokrotny Mistrz Świata Strongman oraz sześciokrotny Mistrz Europy Strongman. Towarzyszył mu kolejny mistrz – Strongman Amatorów w kategorii 105 kg – Grzegorz Skowroński.
Widowiskowa rywalizacja siłaczy odbywała się w sześciu widowiskowych konkurencjach: przetaczanie opony, spacer farmera, rzucanie kul, wyciskanie belki, martwy ciąg oraz przenoszenie kręgów. Nie zabrakło pasjonatów tego typu sportu. Stadion LA przy ul. Wojska Polskiego odwiedziło blisko tysiąc osób. To właśnie kibice mogli w przerwie zawodów spróbować swoich sił w specjalnej konkurencji „najdłuższego podtrzymywania ciężarka”, za co otrzymali wartościowe upominki ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach i markę MAJSTER.
Dodatkowo z myślą o najmłodszych kibicach przygotowano specjalną strefę dla dzieci.
Dużym zainteresowaniem cieszył się także specjalny pokaz mody podczas którego modelki i modele w wyjątkowo kreatywny sposób prezentowali odzież roboczą, np. w kreacjach z gumowych rękawiczek czy kamizelek odblaskowych.
Piątą edycję suwalskiego Festiwalu Siły wygrał Tomasz Lademann z Rozewie, który obronił tytuł wywalczony przed rokiem.
Muzyka i zabawa po raz kolejny
W drugi dzień Jarmarku ponownie ruszyła Odlotowa Strefa Zabaw, a na scenie pojawili się wykonawcy związani mocno z POGODNYMI SUWAŁKAMI. Była to okazja posłuchać i obejrzeć m.in.: Suwalskie Starszaki i ich gości, a więc: Studio Piosenki Świetlik, Studio Tańca DOTYK, Studio Tańca FLEX oraz Srebrne Pierwiosnki, Zespół Wspomnień Czar i Grupę Wokalna ROZŁOGI. Były także występy Piano Blues Band i Suwałki Gospel Choir, Luz Blues oraz Twin Pix.
Na zakończenie Jarmarku Kamedulskiego, w niedzielny wieczór wystąpił Krzysztof Masłowski i FOGG Projekt Band z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Kozakiewicza.
Limeryki poświęcone
W niedzielę nie zabrakło także wymiaru poetyckiego. Na scenie Placu im. Marii Konopnickiej zaprezentowane zostały limeryki zgłoszone do XII edycji konkursu literackiego. Łącznie wpłynęły 242 utwory napisane przez 61 autorów. Tegoroczna tematyka nawiązywała do szeroko rozumianej komunikacji oraz ważnego wydarzenia w historii Miasta i regionu, jakim było oddanie do użytkowania Obwodnicy Suwałk.
Relacja fotograficzna z drugiego dnia Jarmarku Kamedulskiego
Relacja fotograficzna z drugiego dnia Jarmarku Kamedulskiego