Kolejne wydawnictwo o Suwalszczyźnie już w sprzedaży. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą”, które wydało album „Suwalszczyzna. Impresje. Album, jak określają jego autorzy: „jest próba ocalenia od zapomnienia tej niezwykłej krainy, którą jest Pojezierze Suwalsko-Augustowskie oraz Ziemia Sejneńska”. Zapraszają w miejsca znane i nieznane, ale z pewnością piękne i ukazane w atrakcyjny i barwny sposób.

Powstałe dzieło jest już 13 pozycją wydawniczą Stowarzyszenia. Wcześniej ukazały się cztery pozycje autorstwa profesora Andrzeja Strumiłły: „Dom” oraz „Summa”, „STO” i „W drodze”. Wydane zostały także inne pozycje, m.in.: „Sztetl z Długą Ulicą”, „Wiesław Osewski. Teka twórczości” oraz „Na szlaku Czarnej Hańczy” i „Suwalski Park Krajobrazowy”.

Album „Suwalszczyzna” to ponad 100 stronicowy materiał składający się głównie ze zdjęć, ale także wierszy i opisów unikatowych miejsc. Autorem fragmentów poetyckich oraz tekstów o regionie jest Jan Bacewicz. Wykonawcami kilkudziesięciu zdjęć są: Piotr Bułanow, Krzysztof Mierzejewski, Bogdan Pieklik, Andrzej Sidor i Łukasz Tyczkowski. Koncepcję wydawniczą opracowali Stanisław Kurak oraz Henryk Kudela.

W spotkaniu promocyjnym udział wzięło kilkadziesiąt osób, a wśród nich: wydawca, autorzy dzieła, przedstawiciele władz samorządowych i miłośnicy regionu. Jak powiedział Henryk Kudela, prezes Stowarzyszenia: – Suwalszczyzna to zadziwiająca kraina, którą chcemy popularyzować i cenić. Nie tylko popularne i znane szlaki ale także mniej znane zakątki. Temu służy właśnie to literackie dzieło.

O różnorodności tej części kraju oraz jej odrębności mówił Jan Bacewicz: – Suwalszczyzna nie może być kojarzona ani z Podlasiem ani Mazurami. To odrębna kraina, zarówno pod względem kulturowym i historycznym, jak też tradycji i oryginalności. Historyczny fundament podziału naszych terenów miał miejsce na początku XV wieku, kiedy to określono granicę oddzielającą ziemie Jaćwingów między Zakon Krzyżacki i Wielkie Księstwo Litewskie. Suwalszczyzna znalazła się wtedy w województwie trockim.

Potwierdzeniem dbałości o kulturę regionu był muzyczny element spotkania. Z koncertem wystąpił Zespół Śpiewaczy „Rospuda” z Filipowa, wielokrotny laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Zespół działa na rynku od 35 lat, aktualnie pod kierownictwem Heleny Kibitlewskiej. Wśród publiczności znalazł się także Józef Murawski, kierownik Zespołu Folklorystycznego „Pogranicze” z Szypliszk, który w tegorocznej 53 edycji OFKiŚL w Kazimierzu zdobył I nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych.