Kolejną interesującą wystawę zaprezentowano w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Ekspozycja „Jaćwingowie Zapomniani Wojownicy” przedstawia zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle dotychczasowych odkryć archeologicznych oraz najnowszych ustaleń historyków. Składają się na nią zarówno plansze z informacjami o Jaćwingach, jak i zabytki, typu ówczesne zdobienia i formy uzbrojenia. Udostępnione zwiedzającym zbiory pochodzą ze zasobów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Jaćwież to najpotężniejsze plemię pruskie, które zamieszkiwało w VIII – XIII wieku najdalej na wschód wysunięte terytorium plemienne wczesnośredniowiecznych Prusów, a obecnie północno-wschodnie obszary kraju, m.in. Suwalszczyznę i okolice Augustowa. Jaćwiescy konni wojownicy przez wieki siali postrach wśród swoich sąsiadów, zapisując się krwawo na kartach kronik i dokumentów epoki. Pustoszyli Kujawy, Lubelszczyznę, Ziemię Sandomierską i Ruś Halicką. Dotarli na Wielkopolskę i Śląsk. Zmagali się z Krzyżakami, a najeżdżani, kryli się za podmokłymi bagnami i nękali przeciwnika zasadzkami.
Dzieje tego regionu i zamieszkującego go plemienia nie zostały spisane przez samych, a kultura Jaćwingów była dla badaczy zagadką. Tylko dzięki wieloletniej pracy archeologów możliwe stało się poznanie okrytych legendami Jaćwingów. Sytuację diametralnie zmieniły m.in. badania wykopaliskowe w kompleksie osadniczym w Szurpiłach i Skomacku Wielkim. Potwierdzają one militarny charakter kultury tego ludu oraz pozwalają dowiedzieć się także wiele na temat dziedzictwa opisywanego regionu i spadkobiercach tej dawnej kultury.
Na wystawie prezentowane są unikatowe odkrycia, m.in. interesujące przykłady ówczesnych zdobień, form oporządzenia wojowników i elementy końskich uprzęży. Zwiedzającym udostępniane są imponujące opisy architektury obronnej i piękne zdjęcia prezentujące krajobraz tamtejszych grodzisk. Łącznie można obejrzeć blisko 150 zabytków. Do najciekawszych z nich należą elementy hełmu stożkowego, wikiński grot włóczni oraz efektownie prezentujący się spiralny naszyjnik z brązu.
Uczestnikami wernisażu byli m.in.: dr Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz dr Marcin Engel i Cezary Sobczak, autorzy wystawy.
– Wystawa jest nowa. Jej szczególną wartością jest to, że sumuje stan najnowszej wiedzy o historii Jaćwieży i w sposób nowoczesny pokazuje zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich – powiedział Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. – Bardzo byłoby dobrze, gdyby z dziejów Jaćwingów uczynić produkt turystyczny naszego miasta. Ten wyjątkowy lud zamieszkiwał bowiem tylko te obszary – dodaje dyrektor.
Wernisaż wystawy „Jaćwingowie Zapomniani Wojownicy” odbył się 6 czerwca, a wystawę oglądać będzie można do połowy września br.