W ostatnim dniu maja świętowali muzealnicy z województwa podlaskiego. Uroczystość dotyczyła rozstrzygnięcia XVII edycji konkursu pod nazwą „PODLASKI LAUR MUZEALNY 2018 roku”. W okresie wiosennym br. Oddział Podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich dokonał wyboru najlepszych w województwie zdarzeń o charakterze muzealnym w kategorii: wystawa, wydarzenie poza wystawiennicze i publikacja.
Wręczenie statuetek i wyróżnień odbyło się w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, do którego zawitało ponad sto osób, m.in. z Białegostoku, Łomży i Suwałk. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Anatol Wap, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, Marek Gajewski, prezes Oddziału Podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku.
Suwalski samorząd reprezentowali: Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.
Suwałki trzykrotnie najlepsze
Suwalscy muzealnicy odnieśli wyjątkowy sukces. W trzech kategoriach wyróżnień suwalczanie zdobyli trzy pierwsze miejsca. Nagrodę główną w kategorii „Wystawa” otrzymała Eliza Ptaszyńska za wystawę czasową: „Juliusz Kossak 1824-1899 / Wojciech Kossak 1856-1942”. Spotkała się ona z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców miasta oraz licznych gości z kraju i z zagranicy. Na ekspozycji można było obejrzeć ponad 60 prac pochodzących ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz kolekcji prywatnych i Fundacji Wysogotowo. Prezentowana była w kraju oraz poza jego granicami i objęta została Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100- lecie odzyskania niepodległości.
Nagrodę główną w kategorii w kategorii „Wydarzenie pozawystawiennicze” otrzymał: „Suwalszczyzna w drodze do Niepodległej. 1918-1919 – program działań poświęconych 100-leciu odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę”. Materiał przygotowany został przez Magdalenę Wołowską-Rusińską i Krzysztofa Skłodowskiego. W ramach projektu w przestrzeni miasta, na telebimach, w szkołach, autobusach komunikacji miejskiej, sklepach, miejscach pracy i rozrywki, a także stronach internetowych różnego rodzaju instytucji i firm oraz portalach internetowych, cyklicznie przez 10 tygodni były wyświetlane krótkie 30 sekundowe filmiki. Ich celem było przypomnienie mieszkańcom Suwałk wydarzeń oraz ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez Suwałki i Suwalszczyznę.
Nagrodę główną w kategorii „Wydawnictwo” otrzymał: Andrzej Matusiewicz za publikację „Dwory na Suwalszczyźnie”. Pozycja wydana drukiem w 2018 r. przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Starostwo Powiatowe w Suwałkach odniosła sukcesy. Organizatorzy 27 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu przyznali jej pierwszą nagrodę w kategorii Monografie oraz inne opracowania krajoznawcze. Pierwszym sukcesem książki był fakt, że w trzy miesiące po wydrukowaniu cały jej nakład został wyczerpany. Autorskie dzieło zawiera historię wszystkich majątków ziemskich z lat 1807- 1944 znajdujących się w przeszłości na terenie obecnego powiatu suwalskiego. Ponad 500 – stronicowa książka jest bogato ilustrowana i zawiera m.in. plany i mapy dóbr, fotografie ludzi i budynków. Przedstawiono w niej także udział ziemiaństwa powiatu suwalskiego w odzyskaniu niepodległości podczas powstania listopadowego, styczniowego, wojny 1914-1918 roku oraz walkach w latach 1919-1920.
Laur połączony z obchodami Dnia Muzeów
Rozstrzygnięcie XVII edycji konkursu „Podlaski Laur Muzealny 2018” połączone zostało z obchodami Międzynarodowego Dnia Muzeów, święta obchodzonego w dniu 18 maja od ponad 40 lat, w formie wystaw, spotkań i wykładów. Jego celem jest propagowanie uczęszczania do muzeów dla kultywowania wspólnej historii. Organizacja dnia należy do placówek w różnych krajach, jednak od 1992 roku Dzień Muzeów jest co roku obchodzony pod innym hasłem, aby przekazać konkretną wartość wypływającą z działalności muzeów i dotycząca np. integracji, kreatywności, turystyki, globalizacji, nowych wyzwań etc.
Z tej okazji Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podziękował wszystkim muzealnikom, zwłaszcza suwalskim, za zaangażowanie i pogratulował sukcesów. Potwierdzeniem sympatii były kwiaty wręczone Elizie Ptaszyńskiej, zwyciężczyni Podlaskiego Lauru 2018 oraz Katarzynie Burba, przedstawicielce najmłodszego pokolenia muzealników, które wręczył Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec. Do życzeń dołączone zostały słowa: – Byście zawsze mieli poczucie pełnienia ważnej misji, jaką jest utrwalanie powierzonego dziedzictwa ku pamięci przyszłych pokoleń, a swoją pracą umożliwiali zwiedzającym odbywanie niezwykłej podroży w czasie.