Ponad 700 absolwentów suwalskich szkół średnich przystąpiło w poniedziałek (6.05) po raz pierwszy do zdawania matur. W II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Z. Podhorskiego uprawionych do zdawania było 137 abiturientów. Dwie osoby nie zgłosiły się do egzaminu maturalnego.
„Czym jest wolność dla człowieka” na podstawie „Dziadów”, części III Adama Mickiewicza, i wiersz Anny Świrszczyńskiej „Samotność” – takie, według maturzystów, były w poniedziałek tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści, którzy dziś przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym mieli do wyboru dwa tematy wypracowań. Pierwszy z nich był rozprawką „Czym dla człowieka może być wolność?” z odwołaniem się do fragmentu „Dziadów” części trzeciej, zawartego w arkuszu, ale też do całości lektura oraz do jednego wybranego tekstu kultury. Drugi temat tradycyjnie był interpretacją wiersza – tym razem maturzystom zaproponowano „Samotność” Anny Świrszczyńskiej.Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst. Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.
Warunkiem zdobycia świadectwa dojrzałości jest, poza egzaminami obowiązkowymi, wybór przynajmniej jednego dodatkowego przedmiotu, z którego maturzysta zdawać będzie egzamin na poziomie rozszerzonym. Ci, którym przypadki losowe uniemożliwią zdawanie matury w terminie podstawowym, będą mieli na to szansę jeszcze od 3 do 19 czerwca, a swoje wyniki wszyscy maturzyści poznają 4 lipca.
Tegoroczny egzamin ma szczególne znaczenie dla tych, którzy zdawali maturę w liceach, w tzw. starej formule, w 2014 r. Dla nich to już ostatnia szansa na poprawienie wyniku. W przyszłym roku, aby to zrobić, będą musieli zdawać od początku całą maturę – wszystkie egzaminy według obecnie obowiązujących zasad. Tegoroczne egzaminy maturalne potrwaja do 25 maja.