W tym roku Wigierski Park Narodowy obchodzi okrągłą rocznicę 30 lecia swego istnienia. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji.

Pierwsze jubileuszowe wydarzenie w WPN-ie odbędzie się 18 maja, będzie to Noc Muzeów.  28 czerwca planowana jest  gra terenowa. Prawdziwym przebojem  może być wystawa, której otwarcie zaplanowano na 4 lipca  pod nazwą „Z Wigrami w tytule”.  Będą na niej prezentowane między innymi, składane  rowery Romet „ Wigry” produkowane w paru wersjach od lat 70 do 90 ubiegłego wieku. Nie zabraknie pamiątek Suwalskiego  Klubu Sportowego Wigry Suwałki, części wyposażenia statków oraz okrętu ORP Wigry, piwa „Wigry”. Na 10 października planowana jest sesja popularno-naukowa  oraz  premiera sztuki teatralnej „Na co komu ten Park”.

W roku 1986 Wojewoda Suwalski zgłosił do ministerstwa odpowiedzialnego za sprawy środowiska wniosek o utworzenie Wigierskiego Parku Narodowego. Uzgodnienia na najwyższym szczeblu władz państwowych trwały blisko 3 lata. W tym okresie Lasy Państwowe utworzyły nadleśnictwo Wigierski Park z siedzibą w miejscowości Krzywe, a Instytut Badawczy Leśnictwa zorganizował w nim swoją Stację Doświadczalną. Ta placówka naukowa funkcjonowała także po utworzeniu parku narodowego – do roku 1993.

W czerwcu 1988 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o powołaniu Wigierskiego Parku Narodowego, o powierzchni 14840 hektarów, od dnia 1 stycznia 1989 roku. Późniejsza nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z roku 1997 zwiększyła powierzchnię parku do 15085 hektarów, z czego lasy stanowią około 63%, wody 19%, grunty rolne 15%, a inne użytki 3% tej powierzchni. Park realizuje swoje cele zgodnie z zatwierdzanym corocznie przez Ministra Środowiska wykazem zadań ochronnych.

WPN jest ważnym ogniwem w systemie ochrony przyrody w Polsce, Europie i świecie. W roku 2002 Wigierski Park Narodowy został uznany za obiekt konwencji ramsarskiej, jako obszar wodno-błotny o znaczeniu międzynarodowym. W roku 2004, wraz z całą Puszczą Augustowską, stał się obiektem europejskiej sieci Natura 2000 – obszarem specjalnej ochrony ptaków. Jako Ostoja Wigierska jest także specjalnym obszarem ochrony siedlisk Natura 2000.

Źródło: WPN