Od 8 marca do 5 maja w Galerii Patio będzie można oglądać wystawę malarstwa Grzegorza Wnęka. Krakowski malarz i rysownik często maluje na swoich starych pracach, niszczy je lub przekształca. Warto je zobaczyć, bo czasami trwają chwilę. Jak efemerydy…

Wernisaż 
Piątek, 8.03.2019, godz. 18:00, Galeria Patio, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny | wystawa czynna do 5.05.2019

… okaleczone, „krwawiące” czerwone pniaki, dzikie, fantazyjne rośliny, kolorowe ściółki leśne, czy grzybnie z jednej strony są świadectwem witalności przyrody, z drugiej, przywodzą na myśl skojarzenia z odwiecznym cyklem natury, której człowiek jest nieodłączną częścią.Agnieszka Jankowska-Marzec, fragment tekstu „Przestrzenie figury…” z katalogu Grzegorz Wnęk „Przestrzenie figury”

Często wykorzystuję stare prace, powracam do nich, maluję je i przekształcają się w nowe. Zmieniam je, niekiedy niszczę. Na gruzach wcześniejszych myśli rodzą się świeże, pełne życia. Moje obrazy są w ruchu, czasami trwają krótko niczym efemerydy („poprzez wyjątkowo krótki cykl życiowy efemerydy zaadaptowały się do skrajnie niekorzystnych warunków środowiska” – za Wikipedią), innym razem przechodzą metamorfozę i pielęgnuję je dłużej. Przemijanie jest względne, w życiu kosmosu jesteśmy chwilą.Grzegorz Wnęk, fragment tekstu 'Historia obrazu. Wszystko zależy od punktu odniesienia

Grzegorz Wnęk – urodzony w 1974 roku we Frysztaku. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, dyplom obronił w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 1999 roku. Doktor habilitowany, profesor ASP. Prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

Stypendysta MKiS 1998/1999, MKiDN 2006 oraz programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2007. Nagroda Grand Prix 36. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień 2003. Wyróżnienie na VI Triennale Sztuki Sacrum w Częstochowie, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006. Finalista konkursu Obraz Roku, Warszawa 2005.

Zrealizował i realizuje cykle tematyczne: „Wnętrza”, „Maszyny”, „Hiob”, „Człowiek z …”, „Sekwencja”, „Ogrody”, „Lewiatan”, „Przestrzenie”, „Pniaki i grzybnie”, „Klatka”, „Mówca”, „Szklarnie”, „Schron”. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Lubuskiej Zachęty w Zielonej Górze, BWA Bielsko Biała, BWA Krosno, Frissiras Museum w Atenach. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Suwałki Wnek_Grzegorz_afisz_2019