Przygotowania do wyborów samorządowych, które odbędą się 21 października oraz zmiany w budżecie zdominowały 50. sesję suwalskiej Rady Miejskiej.
Gdzie będziemy głosować?
Radni zdecydowali o utworzeniu odrębnych obwodów głosowania w najbliższych wyborach samorządowych. Ich siedzibami będą: Areszt Śledczy, szpital psychiatryczny i Szpital Wojewódzki.
Przypomnijmy, że przed pięcioma miesiącami jednogłośnie radni podzielili Suwałki na okręgi wyborcze w nadchodzących wyborach samorządowych. Przy tym podziale uwzględnia się liczbę mieszkańców ujętych w stałym rejestrze wyborców. W ostatnim czasie zwiększyła się liczba mieszkańców w I okręgu wyborczym, a zmniejszyła w II okręgu wyborczym. I z tego powody teraz suwalczanie będą wybierać 6 radnych w I okręgu wyborczym oraz 5 w II okręgu. W III i IV okręgu liczba wybieranych radnych pozostanie bez zmian. W obu okręgach zostanie wybranych po 6 radnych. Suwalczanie wybiorą 23 radnych.
Rajcowie podzielili też miasto na stałe obwody głosowania. Podział uwzględnia zmiany nazw i nadanie nowych nazw ulicom. Zmienią się też siedziby dwóch obwodowych komisji. Suwalczanie, którzy dotąd głosowali w budynku NOT przy ul. 1 Maja, teraz głosować będą w Przychodni Lekarskiej przy ul. Waryńskiego 27. Natomiast wyborcy, którzy dotąd głosowali w budynku Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Daszyńskiego, teraz będą głosować w Przedszkolu Niepublicznym „Słoneczko” przy
ul. Daszyńskiego 25 C.
Zmiany w budżecie
14 głosami za, przy 8 wstrzymujących się radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie miejskim. Duże problemy branży budowlanej odbijają się niestety także na Suwałkach. Warszawska firma Export-Pribex, która podjęła się budowy ul. Pileckiego, na początku tego roku po wykonaniu kilkunastu procent inwestycji, wycofała się z umowy.
W związku z tym trzeba było ogłosić kolejny przetarg. Samorząd przeznaczył na ten cel prawie 12 mln zł. Jednak najtańsza ze złożonych ofert opiewała na kwotę o połowę wyższą. Dlatego też trzeba było dokonać poprawek w tegorocznym budżecie. Kolejna zmiana dotyczyła przeznaczenia dodatkowych pieniędzy na profilaktyczne szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 60 roku życia.
Rezygnacja radnej Schabieńskiej
Po sesji do Biura Rady Miejskiej w Suwałkach wpłynęła rezygnacja przewodniczącej klubu Prawo i Sprawiedliwość Ireny Schabieńskiej z mandatu radnej. Od 1 września została ona zatrudniona w suwalskiej delegaturze Kuratorium Oświaty. Tej pracy nie można łączyć z mandatem radnej.
To już kolejna rezygnacja przewodniczącego klubu PiS w tej kadencji. Wcześniej z mandatu radnego zrezygnował Grzegorz Gorlo. Tym samym, suwalska Rada Miejska do końca kadencji 2014-2018 liczyć będzie 21 radnych. G. Gorlo i I. Schabieńska zrezygnowali z mandatów radnych, gdy do końca kadencji pozostało mniej niż pół roku, a w takiej sytuacji opuszczonych mandatów nie obsadza się. Zgodnie z ustawą suwalska Rada Miejska powinna liczyć 23 radnych.
Zapytania radnych
Troje radnych zadało pytania na L sesji Rady Miejskiej w Suwałkach.
Irena Schabieńska z Prawa i Sprawiedliwości zapytała o wizytę w Suwałkach Sauliusa Skvernelisa, premiera Litwy oraz przyczyny nieobecności przedstawiciela rządu polskiego podczas tej wizyty.Prezydent Czesław Renkiewicz odpowiedział, że inicjatorem tego spotkania był konsul Litwy w Sejnach. Prezydent o zapowiedzianej wizycie w Suwałkach premiera Litwy, poinformował wojewodę podlaskiego. Prosił go też, o zwrócenie się do rządu RP o przysłanie swojego reprezentanta na to spotkanie. Wysłał też do wojewody pismo w tej sprawie. – Byłem zaniepokojony i zasmucony, gdy dowiedziałem się, że nikt nie przyjedzie – powiedział Renkiewicz. – Z tego, co wiem, wicewojewoda podlaski przywitał premiera w Budzisku, ale nie przyjechał do Suwałk.
Jak tłumaczył prezydent Suwałk, podczas spotkania padł pomysł stworzenia centrum edukacji i kultury litewskiej w Suwałkach, gdyż coraz więcej młodych przedstawicieli tej mniejszości decyduje się tu zamieszkać. Cz. Renkiewicz zaznaczył jednak, że miasto nie dysponuje budynkiem, który mógłby być przeznaczony na taki cel. Odpowiednie budynki znajdują się w zasobach Skarbu Państwa. Premier Litwy miał o tym rozmawiać z premierem RP Mateuszem Morawieckim w Krynicy.
Wojciech Pająk z klubu Łączą nas Suwałki zapytał o miejsca do jazdy na rolkach. Prezydent Suwałk odpowiedział, że osoby jeżdżące na rolkach korzystają ze ścieżek rowerowych m.in. do Jeleniewa czy Płociczna. W przyszłości planuje też zorganizowanie specjalnego miejsca do jazdy na rolkach na suwalskich bulwarach nadrzecznych.
Kamil Lauryn z klubu Łączą nas Suwałki zwrócił uwagę na brak parkingów przy blokach Zakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. 1 Maja 17 a i b. Poza tym ich mieszkańcy obawiają się o zdrowie swoje oraz dzieci, gdyż ostatnie gruntowne remonty budynki przeszły przed trzydziestu laty. Prezydent Renkiewicz przypomniał, że przecież te bloki mają swego właściciela. ZSM ma zaś zarząd i radę nadzorczą, które podejmują decyzje. Jak zaznaczył prezydent, sugerował nawet spółdzielni, by ta wystąpiła do samorządu o przekazanie jej gruntów miejskich znajdujących się tuż przy blokach i przeznaczenie ich np. na parkingi. Jednak ZSM nie było tym zainteresowana.