Krystyna Zachwatowicz – Wajda gościła na ulicy Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Towarzyszyli jej m.in. prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach Sławomir Jan Szeszko oraz młodzież szkolna.

– To pierwsza ulica Andrzeja Wajdy w Polsce – powiedziała K. Zachwatowicz – Wajda- Postaram się co roku przyjeżdżać do rodzinnego miasta mojego męża – dodała.

Przypomnijmy, że na ostatniej sesji suwalskiej Rady Miejskiej radni, na wniosek Prezydenta Miasta, przyjęli projekt uchwały w sprawie nadania imienia Andrzeja Wajdy nowej ulicy prowadzącej od ul. Mickiewicza do nowobudowanych Bulwarów nad Czarną Hańczą.

Andrzej Witold Stanisław Wajda, syn Jakuba i Anieli, urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach. Ojciec Wajdy, były legionista, był oficerem w suwalskim 41. Pułku Artylerii Ppanc. W 1934 roku Wajdowie przenieśli się do Rado­mia. Okres drugiej wojny światowej Andrzej Wajda spędził w Krakowie. W latach 1946-1949 studiował w Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa, a następnie w latach 1949-1953 – na wydziale reżyserskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W 1955 r. zadebiutował jako reżyser filmem „Pokolenie”. Był współtwórcą polskiej szkoły filmowej, reżyserem, a także scenarzystą kilkudziesięciu filmów fabularnych. Najważniejsze to m.in.: „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Pan Tadeusz” – ze scenami nakręconymi w 1999 r. w okolicach Smolnik na Suwalszczyźnie – oraz „Katyń” (premiera w 2007 r.). Wyreżyserował także wiele spektakli teatralnych i telewizyjnych, był laureatem licznych nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych (Gdańsk, Cannes, Wenecja, Moskwa, Kolombo, Chicago, San Sebastian, Mediolan i in.). Za całokształt twórczości w 2007 roku został uhonorowany statuetką Oscara. Andrzej Wajda z Suwałkami i Suwalszczyzną związany był także jako uczestnik spotkań plenerowych „Kultura i Środowisko! W latach 1989-1991 reprezentował ziemię suwalską jako senator. W 2000 roku otrzymał tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk”. Zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie.

Jeszcze w czwartek  o godz. 17.30 w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej odbędzie się spotkanie z autorami książki ,,Andrzej i Krystyna. Późne Obowiązki” – Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko. Wstęp bezpłatny.