Na drugim treningu spotkali się we wtorek 28 lutego członkowie grupy sterującej ds. projektu „Zintegrowanego Programu Rewitalizacyjnego Miasta Suwałki na lata 2017-2023”. Projekt jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

O potencjale dobrze skonstruowanego programu rewitalizacji mówił Tadeusz Kaźmierak z Instytutu Rozwoju Miast, opracowującego program rewitalizacji Suwałk.

– Rewitalizacja to nie tylko proces przywracania wartości obszarom w kryzysie, ale także szansa na zobaczenie ścieżek i powiązań, które nie są oczywiste, a mogą przynieść duże korzyści – przekonywał ekspert. –  Ponieważ program rewitalizacji łączy zagadnienia z różnych dziedzin, może okazać się kluczowy dla rozwoju miasta. Aby dokument miał jak najszersze zastosowanie musi być poprzedzony szczegółowymi diagnozami.

Tadeusz Kaźmierak wskazywał, że diagnoza powinna zostać przeprowadzona w pięciu obszarach: społecznym, gospodarczym, funkcjonalno-przestrzennym, technicznym i środowiskowym.

Równie ważna jest wieloletnia perspektywa procesu rewitalizacji.

– Wyprowadzając dany obszar z kryzysu trzeba stworzyć wizję, jak powinien wyglądać dany obszar za dziesięć lat, co powinno tam się dziać – mówił Tadeusz Kaźmierak. – Przy czym, co najważniejsze, wizja i cele powinny być tworzone wspólnie z mieszkańcami.

Sprecyzowanie wizji i celów pomoże później także we wprowadzaniu w danym obszarze projektów społecznych.

O tym, że działania infrastrukturalne na danym obszarze muszą rozwiązywać problemy społeczne mówiła również dr Aleksandra Jadach-Sepioło z Instytutu Rozwoju Miast. Zwróciła uwagę, że wizja powinna być opisana językiem działania, tzn. należy w nią wpisać grupy konkretnych projektów.

– Wśród nich należałoby wyróżnić projekty podstawowe, które są niezbędne dla powodzenia procesu rewitalizacji oraz pozostałe – tłumaczyła.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest konieczność włączenia w proces rewitalizacji mieszkańców, przedsiębiorców i innych podmiotów. W tym celu warto między innymi na początku uatrakcyjnić formę konsultacji i wskazać wspólne korzyści z dobrze przeprowadzonej rewitalizacji.

W ogólnej dyskusji poruszono też m.in. kwestię braku miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz braku asystenta osoby niepełnosprawnej. Dyskutowano również nad potrzebą współpracy organizacji pozarządowych we wspólnym rozwiązywaniu problemów społecznych.

Źródło: http://um.suwalki.pl