XVIII KAZIUK SUWALSKI
Niedziela, 5.03.2017, godz. 10:00-15:00,
ul. Patli i fragment ul. Witosa (obok kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza)

Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Kaziukowa tradycja liczy sobie ponad czterysta lat. W Suwałkach kiermasz odbędzie się po raz osiemnasty. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu.

Dzięki staraniom organizatorów – Suwalskiego Ośrodka Kultury działającego wspólnie z parafią pw. św. Kazimierza – udaje się zachować historyczną ciągłość kulturową Kaziuka Suwalskiego, który podobnie jak jego pierwowzór, Kaziuk Wileński, zmienia charakter w zależności od terminu, w jakim się odbywa. Gdy odpust kazimierski przypada w karnawale – impreza ma charakter ludyczny, jeśli w Wielkim Poście – refleksyjny.

Tradycyjnie na kiermaszu można będzie kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Ulice Patli i fragment Witosa w pobliżu kościoła zapełnią się kolorowymi kramami, na których prezentowane będą autentyczne dzieła sztuki ludowej.

Urzekająca ręcznie wykonane ceramika ludowa, wyroby plecione i wyczarowane przez zręczne ręce z drewna, cieszące oczy kolorowe wałki podwileńskich palm wielkanocnych, różnobarwne pisanki pieczołowicie zdobione wzorami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie czy artystyczne kowalstwo ludowe to tylko część „egzotyki” stwarzającej wyjątkowy nastrój i niepowtarzalny klimat tego święta.

Uczestnicy Kaziuka Suwalskiego cenią sobie również możliwość zakupu apetycznych „prawie smorgońskich” obwarzanek oraz kaziukowych serc z piernika z sentencjami. Wielbiciele smacznego jadła znajdą na straganach przygotowane tradycyjnymi metodami smakowite wędliny, pieczywo, smalec i inne specjały. W trakcie każdego suwalskiego Kaziuka prezentowane są także pieśni wielkopostne i do św. Kazimierza Królewicza w wykonaniu lokalnych zespołów śpiewaczych.

Program jarmarku:

godz. 10.00-15.00 (ulica A. Patli i częściowo W. Witosa)

  • palmy wileńskie, pisanki, plecione koszyki, koronki, hafty, malarstwo, rzeźby, kowalstwo artystyczne oraz regionalne przysmaki: serca z piernika, obwarzanki smorgońskie, chleby, sękacze, pierogi, wędliny i inne oryginalne wyroby pieśni do św. Kazimierza Królewicza w wykonaniu zespołów śpiewaczych (kościół pw. św. Kazimierza Królewicza, ul. W. Witosa)
  • 9.00 Suwalski Chór PRIMO pod dyrekcją Ignacego Ołowia (podczas Mszy św.)
  • 10.45 Zespół Śpiewu Tradycyjnego ANCYJAS z Suwalskiego Ośrodka Kultury (przed Mszą św.)
  • 11.00 Chór Seniora Canto z Suwalskiego Ośrodka Kultury (pieśni religijne podczas Mszy św.)
  • 13.15 ludowy zespół śpiewaczy Bakałarz z Bakałarzewa (pieśni religijne przed Mszą św.)

suwalki kaziuk

 

Źródło: www.soksuwalki.eu