Szkoła Podstawowa nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego została włączona do Zespołu Szkół nr 2 – tak jednogłośnie zdecydowali radni na styczniowej sesji Rady Miejskiej. Przyjęli też m.in. wieloletni program współpracy z organizacjami pozarządowymi na lata 2017-2020 oraz ustalili opłaty za świadczenia udzielane dzieciom do 5 roku życia przez przedszkola prowadzone przez samorząd.

 

SP nr 9 w ZS nr 2

Od 1 września SP nr 9 zostanie włączona do Zespołu Szkół nr 2. To wszystko po to, by poprawić warunki nauki uczniów ośmioklasowej SP nr 9 oraz zapewnić pracę nauczycielom ZS nr 2, którzy po wygaszeniu gimnazjów będą mieli mniej godzin dydaktycznych. To efekt reformy oświatowej wprowadzonej przez obecny rząd. Przypomnijmy, że od 1 września szóstoklasiści pójdą do klasy siódmej, a nie do pierwszej gimnazjalnej. Tym samym rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

Wprowadzana przez rząd reforma oświaty spowoduje, że od 1 września zwiększy się liczba uczniów SP nr 9 , a zmniejszy się liczba uczniów dotychczasowego Zespołu Szkół nr 2. Spowoduje to m.in. zmniejszenie się liczby godzin dydaktycznych w ZS nr 2 i zwiększenie w SP nr 9. Połączenie szkół ograniczy negatywne skutki reformy oświatowej dla nauczycieli  w ZS nr 2. Natomiast nie zmieni się liczba etatów pracowników administracji i obsługi obu szkół.

Po połączeniu SP nr 9 i ZS nr 2 uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej nadal będą uczyć się w budynku przy ul. ks. K. Hamerszmita 11. Natomiast uczniowie klasy VII i w przyszłości klasy VIII  oraz gimnazjaliści ( do wygaszenia działalności Gimnazjum nr 3) będą uczęszczać na zajęcia w budynku Zespołu Szkół nr 2 przy ul. T. Kościuszki 36/38. Z perspektywy uczniów dotychczasowego Zespołu Szkół nr 2 zajęcia będą się odbywać w tych samych miejscach jak dotąd.

 

Zmiany oświatowe

Rządowa reforma oświatowa spowodowała też konieczność dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych do nowego ustroju szkolnego. Granice dotychczasowych obwodów szkół podstawowych i gimnazjów pozostają w Suwałkach prawie bez zmian. Jedyna zmiana to włączenie nowych suwalskich ulic ( ul. Ppłk Jerzego Dąbrowskiego, ul. Płk Adama Ignacego Koca i ul. gen. Mieczysława Mackiewicza) do obwodu Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. K.A. Hamerszmita. W czasie dyskusji nad uchwałą o dostosowaniu sieci szkól do nowego ustroju szkolnego wiceprzewodniczący Radny Zbysław Grajek z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że nie akceptuje propozycji rządowych i rozumie, że jest to dostosowanie prawa lokalnego do prawa krajowego. Głosuję za tymi uchwałami jedynie dlatego, że są dobrze przygotowane. Zdzisław Koncewicz z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jest to wyłącznie decyzja wiceprzewodniczącego Z. Grajka. Irena Schabieńska z Prawa i Sprawiedliwości dodała, że w szkołach nie ma paniki w sprawie zmian oświatowych. Jest to proces rewolucyjny jedynie w zakresie zmian przepisów prawa, a nie realnych zmian w szkołach. Radni jednogłośnie dostosowali sieć suwalskich szkół do nowego ustroju szkolnego.

Opłaty przedszkolne z ulgami

Suwalscy radni ustalili też opłaty za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez samorząd dla dzieci w wieku do lat 5. Opłata za jedną godzinę świadczeń przedszkola wykraczających poza bezpłatną podstawę programową od 1 stycznia 2017 r. wynosi 1 zł.

Z tej opłaty od 1 września zwolnieni będą rodzice/opiekunowie prawni dzieci, którzy łącznie spełniają następujące kryteria:

-oboje rodziców/opiekunów prawnych dziecka nie ukończyło 35 roku życia,

-są mieszkańcami Suwałk,

-odprowadzają podatek dochodowy na rzecz Miasta Suwałki.

To zwolnienie jest kolejnym elementem prorodzinnych działań suwalskiego samorządu, które mają zachęcić młodych ludzi (do 35 roku życia) do pozostania lub zamieszkania w Suwałkach. Rodzice dzieci pochodzących z rodzin wielodzietnych mogą skorzystać z 50% zmniejszenia opłaty za świadczenia przedszkola wykraczające poza bezpłatną podstawę programową.

Od 1 stycznia 2017 r. rodzice/opiekunowie prawni dzieci w wieku 6 lat i powyżej są zwolnieni z opłaty za każdą godzinę świadczeń przedszkola ponad bezpłatną podstawę programową. Wynika to ze zmiany ustawy o systemie oświaty.

Wieloletni program współpracy z ngo

Po raz pierwszy suwalscy radni przyjęli Wieloletni program współpracy z organizacjami pozarządowymi, który obowiązuje do 2020 roku. Taki program daje długofalową perspektywę współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, których w Suwałkach jest 215 ( wg stanu na 30.11.2016 r.). Zgodnie z przyjętym założeniem w każdym roku na realizację zadań publicznych we współpracy z organizacjami pozarządowymi ma być przeznaczanych 1% budżetu miejskiego Suwałk.

 

Radni występują i przystępują

Radni zdecydowali o wystąpieniu z Suwalskiej Organizacji Turystycznej i przystąpieniu do Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, co ma umożliwić skuteczniejszą promocje turystyczną. Przyjęli też  Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt oraz wyrazili zgodę na objęcie Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną kolejnych ponad 14,5 ha gruntów miejskich. Taka potrzeba pojawiła się, gdyż na terenie dotychczasowej podstrefy Suwałki pozostało wolnych jedynie 10 ha terenów inwestycyjnych. Radni ustalili też plan pracy na 2017 r. oraz zapoznali się ze  sprawozdaniem Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2016 r. Po raz kolejny nie udało się wybrać trzeciego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej ze względu na brak zgłoszonych kandydatów.

 

Zmiany w budżecie

Wiceprzewodniczący Z. Grajek zainteresował się przyczynami zwiększenia wydatków na przebudowę ulic Kolejowej i Północnej oraz bulwarów nad Czarną Hańczą. Prezydent Czesław Renkiewicz wyjaśnił, że w przypadku bulwarów jest to tylko zmiana klasyfikacji budżetowej, natomiast w przypadku przebudowy ulic Kolejowej i Północnej zmiana wynika z tego, że w przetargu zgłosiło się kilku oferentów, ale wszyscy zaproponowali kwoty wyższe od tych zaplanowanych w budżecie. Bez tej zmiany nie można rozstrzygnąć przetargu. A jest to już kolejny przetarg na tę inwestycję i zaistniało zagrożenie kolejnego odłożenia w czasie tej potrzebnej przebudowy. Ponadto zwiększył się nieco zakres planowanych prac. Radni przyjęli zaproponowane zmiany w budżecie miejskim na 2017 r., przy dwóch głosach wstrzymujących się.