W sobotę 16 maja, na zakończenie Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej, w parafii św. Aleksandra  odbyło się tzw. STATIO Kongresowe.

Słowo statio (łac. stacja, postój) w tradycji kościelnej oznacza uroczyste zgromadzenie wiernych i duchowieństwa w wyznaczonym kościele stacyjnym w celu wspólnej modlitwy, celebracji Eucharystii oraz zakorzenienia wiary w lokalnej społeczności.

W ramach uroczystości odbyła się  katecheza eucharystyczna, którą wygłosi J.E. Ks. Abp Adrian Galbas SAC, Metropolita Warszawski. Można było zwiedzać wystawy między innymi „Droga do świętości” poświęconą słudze bożemu ks. Kazimierzowi Hamerszmitowi. Uroczystość zakończyła agapa.