Statuetki Rzeki Roku dla Czarnej Hańczy w konkursie organizowanym przez Klub Gaja odebrali w sobotę podczas targów turystycznych World Travel Show w Nadarzynie Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk i Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego w imieniu instytucji zgłaszającej Czarną Hańczę – Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Ponad 5000 głosów internautów zadecydowało, że Rzeką Roku 2016 została właśnie Czarna Hańcza. Rywalizacja z Wisłą trwała do ostatnich minut głosowania. Tym bardziej cieszy sukces.
– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na Czarną Hańczę, to piękna rzeka płynąca przez krainę piękną jak baśń – dziękował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podczas uroczystości w Nadarzynie. – Ta nagroda jest dla nas tym bardziej cenna, że w tym roku obchodzimy w Suwałkach Rok Czarnej Hańczy. Poza tym, prowadzone są intensywne działania mające na celu „odwrócenie miasta do rzeki”, bo w ostatnich latach trochę zapomnieliśmy, że mieszkamy nad piękną rzeką. Nad Czarną Hańczą już pojawia się więc coraz więcej miejsc do rekreacji, a wkrótce realizowane będą bulwary.

O tym, że Czarna Hańcza jest atrakcją całego województwa mówił Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.
– Czarna Hańcza płynie przez północną część województwa, nie tylko w Suwałkach, więc wszyscy możemy być z niej dumni – mówił Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Zapraszam wszystkich serdecznie do odwiedzania Czarnej Hańczy i innych atrakcji naszego województwa.
W podobnym duchu podsumowała konkurs Sylwia Grudzińska, dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która zgłosiła Czarną Hańczą do ogólnopolskiego konkursu.
– Konkurs dał nam szansę na promocję atrakcji turystycznych województwa podlaskiego – mówiła Sylwia Grudzińska. – Ważny jest też jego wpływ na lokalną społeczność i budowanie świadomości w jak cennym miejscu mieszkamy. Znalezienie się w gronie tak wyjątkowych miejsc było dla nas dużym wyróżnieniem.

Paweł Grzybowski z Klubu Gaja, który był organizatorem konkursu podkreślał, że celem konkursu jest nie tylko promocja polskich rzek, ale także pobudzenie lokalnej społeczności do działań związanych z rzeką.
– Organizując konkurs zależało nam na tym, żeby pokazywać nie zawsze największe, znane rzeki, ale także te może trochę zapomniane, które są malownicze i wokół których potrafi się zmobilizować miejscowa społeczność – mówił podczas wręczania nagród. – Gratuluję wszystkim, którzy nie tylko głosowali na Czarną Hańczę, ale prowadzą różne działania, mające na celu przybliżenie rzeki innym.

W tegorocznym konkursie o tytuł Rzeki Roku rywalizowało 11 rzek. Poniżej wyniki głosowania:
1. Czarna Hańcza – 5004 głosy,
2. Wisła w Bydgoszczy – 4896 głosów,
3. Bzura – 1165 głosów,
4. Chróścinka – 778 głosów,
5. Odra – 725 głosów,
6. Sumina – 433 głosy,
7. Biała Przemsza – 398 głosów,
8. Słupia – 278 głosów,
9. Obra – 190 głosów,
10. Wiar – 143 głosy,
11. Wisła w Słubicach – 56 głosów.

Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę.  Dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób w latach 2005-2015 w ramach tego programu w 1492 miejscach w Polsce opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk.