W Areszcie Śledczym w Suwałkach cyklicznie odbywają się spotkania historyczne, ponieważ areszt kładzie nacisk na edukację  historyczną więźniów. Resocjalizacja osadzonych odbywa się więc poprzez kształtowanie świadomości oraz postaw obywatelskich i patriotycznych. Doskonałym przykładem takich działań jest projekt „Stacja HISTORIA, czyli cykliczne spotkania z historią w tle”. Spotkania więźniów z  historykami odbywają się w suwalskim areszcie dzięki porozumieniu podpisanemu między jednostką penitencjarną a oddziałem IPN w Białymstoku. Stanowią doskonałą lekcję historii dla więźniów.

11 października 2016 odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Stacja Historia”. Tym razem gościliśmy w areszcie pana Sławomira Zajączkowskiego – scenarzystę komiksów historycznych, wojennych i przygodowych, a także pana Pawła Kalisza – pracownika białostockiego oddziału IPN. W spotkaniu wzięła udział grupa skazanych interesujących się historią, literaturą, w tym komiksami, życiem społecznym, polityką.

Sławomir Zajączkowski wygłosił prelekcję pod tytułem: „Komiks i Żołnierze Wyklęci – czy postacie historyczne mogą być bohaterami popkultury. O komiksowych seriach Instytutu Pamięci Narodowej „Wilcze Tropy” i „W imieniu Polski Walczącej”. Paweł Kalisz opowiadał skazanym o sytuacji politycznej w Polsce po zakończeniu II wojny światowej i  o codziennej, trudnej powojennej rzeczywistości. Goście przedstawili skazanym komiksy historyczne, których scenarzystą jest Sławomir Zajączkowski, a autorem rysunków Krzysztof Wyrzykowski. Osadzeni obejrzeli także prezentację mulimedialną na temat korespondencji historii, sztuki, postaci historycznych i bohaterów popkultury. Zadawali gościom pytania, w związku z czym wywiązała się ciekawa dyskusja.

 

Dodatkowe informacje i zdjęcia  znajdą Państwo na naszej stronie internetowej:

http://www.sw.gov.pl/pl/okregowy-inspektorat-sluzby-wieziennej-bialystok/areszt-sledczy-suwalki/news,42838,stacja-historia-czyli.html