1 września 2016 roku rozpoczęła się kadencja nowych władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Na pierwszej konferencji prasowej dr ,arta Wiszniewska, rektor suwalskiej PWSZ  mówiła o planach, zamierzeniach i kierunkach rozwoju suwalskiej uczelni.

I Główny kierunek rozwoju

Stworzenie z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej typowej uczelni transgranicznej. Z racji swojego położenia uczelnia powinna zacieśnić współpracę między innymi z Litwą, Ukrainą , czy Białorusią. Współpraca musi objawiać się nie tylko przyjmowaniem studentów z zagranicy, ale też wspólnym projektom naukowo-badawczym i rozwoju makroregionu pod względem gospodarczym.

II Najbliższe plany i inwestycje

 1. Powstanie i rozwój nowych kierunków kształcenia dopasowanych do potrzeb rynku. Świetnym przykładem jest otwarcie studiów magisterskich na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

  1. Rozszerzenie oferty studiów 30+. Od października rusza kierunek filologia angielsko-rosyjska dla osób, które skończyły 30 lat. Zainteresowanie tą, bezpłatną formą kształcenia jest ogromne. W planach jest uruchomienie również innych kierunków, funkcjonujących w tej formule.

 

  1. Współpraca z Urzędem Miejskim w zakresie prowadzenia Uniwersytetu Dziecięcego. Funkcjonujący w ramach uczelni Uniwersytet Dziecięcy czekają zmiany. Najważniejszym jest ścisła współpraca w jego prowadzeniu i organizacji. Partnerem w tym obszarze będzie Urząd Miejski w Suwałkach.

4. E-uczelnia. Od października Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa będzie oferowała studentom między innymi elektroniczne indeksy a wykładowcom i nauczycielom akademickim – portal nauczyciela. Także wszelkie wnioski i dokumenty będzie można składać w wersji elektronicznej.

 

  1. Centrum Symulacji Medycznych. Wydział Ochrony Zdrowia wzbogaci się wkrótce o Centrum Symulacji Medycznych. PWSZ przeszła już pozytywny audyt Ministerstwa Zdrowia i trwają prace nad uruchomieniem miejsca do praktycznej nauki zawodu między innymi dla przyszłych ratowników medycznych czy pielęgniarek.

 

  1. Erasmus. Władze uczelni w październiku podpiszą też kolejne umowy bilateralne z zagranicznymi uczelniami. Przypomnijmy, że w tej chwili podobne umowy obowiązują z uczelniami w Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, czy na Litwie. Do tej listy już wkrótce mogą dołączyć kolejne kraje.