Redakcja „DwuTygodnika Suwalskiego” otrzymała dwa pytania od swoich Czytelników:

Gdzie doładować suwalską Kartę Miejską i kupić papierowy bilet?

Starsi Czytelnicy „DwuTygodnika Suwalskiego” zwrócili uwagę na stale zmniejszającą się liczbę punktów, w których można kupić papierowe bilety na przejazd komunikacją miejską. Zmniejsza się też liczba punktów, gdzie można doładować Suwalską Kartę Miejską. Jako przykład podali jeden z najpopularniejszych punktów w centrum miasta, w którym od sierpnia ma zmienić się najemca. Nie wiadomo, czy od sierpnia będzie tam można doładować Suwalską Kartę Miejską. Seniorzy nie zawsze są w stanie zakupić bilet za pośrednictwem aplikacji internetowej. Dlatego najchętniej korzystają z biletów papierowych bądź z doładowań Suwalskiej Karty Miejskiej. O dostępność drukowanych biletów jednoprzejazdowych i możliwość doładowania SKM zapytaliśmy kierownika Zakładu Komunikacji Miejskiej Ewę Agnieszkę Żegaczewską.
– Sprzedaż biletów jednoprzejazdowych prowadzona jest przez kierowców w każdym autobusie komunikacji miejskiej w formie karnetu o wartości 7,20 zł: czyli 4 sztuki biletów jednoprzejazdowych ulgowych po 1,80 zł. Dodatkowo sprzedaż biletów jednoprzejazdowych prowadzą 43 punkty na terenie Miasta Suwałki oraz 1 punkt na terenie Gminy Suwałki. Aktualny wykaz punktów znajduje się na stronie internetowej: https://www.pgk.suwalki.pl/wp-content/uploads/2025/07/wykaz_podmiotow_prowadzacych_sprzedaz_biletow.pdf
Bilety można również zakupić za pomocą 4 aplikacji: mPay, GoPay, Skycash oraz moBilet, instrukcje zakupu znajdują się na stronie internetowej: https://www.pgk.suwalki.pl/bilety/bilet-przez-komorke/
Jednocześnie Spółka informuje, że w IV kwartale roku 2025 w autobusach komunikacji miejskiej zostaną zamontowane nowe kasowniki umożliwiające bezgotówkowy zakup biletów.
Z informacji na stronie suwalskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej wynika, że Suwalska Karta Miejska jest jedynym nośnikiem biletów okresowych komunikacji miejskiej i zastępuje tradycyjne bilety miesięczne i dekadowe. Karta ma formę i wielkość zwykłej plastikowej karty bankomatowej i jest kartą zbliżeniową (bezstykową). Według informacji na stronie PGK można je doładować w punktach:
– AGMARO – ul. gen. K. Pułaskiego 66, godz. 7-16;
– Protasiewicz Joanna – ul. A. Wierusza-Kowalskiego 20, godz. 8-15:30; sobota: 8-11:30;
– Kiosk przy ul. T. Noniewicza 48, godz. 6:30-15; sobota, niedziele i święta nieczynne
– ALF Firma usługowo-handlowa – ul. Świerkowa 52 (punkt handlowy), godz. 8-19; sobota, godz. 8-16:30;
– Kolporter – Suwałki – ul. gen. J. Dwernickiego 15 (Plaza), godz. 9-21; sobota, godz. 9-21; niedziela handlowa, godz. 9-21;
– Targowisko Miejskie – ul. Sejneńska 6D – poniedziałek, czwartek, godz. 10-16; wtorek, środa, piątek, godz. 9-14.

Znikający plac zabaw
Czytelnicy „DwuTygodnika Suwalskiego” z Osiedla Północ zwrócili uwagę na to, że zlikwidowano plac zabaw niedaleko Szkoły Podstawowej nr 7 i fontanny przy ul. A. Wierusza-Kowalskiego. Wielu młodych Suwalczan spędziło tam dzieciństwo korzystając z ogólnodostępnych huśtawek i zjeżdżalni. Teraz plac zabaw zniknął. Dlaczego? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do prezesa Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wojciecha Kuczyńskiego.
– Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach informuje, że decyzja w sprawie likwidacji placu zabaw przy ul. A. Wierusza-Kowalskiego (przy fontannie) została podjęta po przeprowadzeniu szczegółowej analizy zarówno stanu technicznego urządzeń zabawowych, jak i uwarunkowań własnościowych terenu. Plac zabaw znajdował się na działce nr 21280/19 stanowiącej własność gminy Miasta Suwałki. W związku z tym Spółdzielnia pomimo wcześniejszego zaangażowania w jego utrzymanie, nie mogła w sposób formalny realizować na tym terenie inwestycji, ani odpowiadać za jego dalsze funkcjonowanie. Brak tytułu prawnego do gruntu uniemożliwiał również przeprowadzenie poważnych prac modernizacyjnych, czy też nowych inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Potrzeba utworzenia nowego, bezpiecznego i funkcjonalnego placu zabaw w tej części naszego Miasta została zgłoszona do wykonania w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego w roku 2025. Mieszkańcy Suwałk mają możliwość oddania głosu na zgłoszony projekt podczas głosowania nad Budżetem Obywatelskim, które odbędzie się zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Urząd Miejski w Suwałkach. Zrealizowanie placu zabaw przy ul. A. Wierusza-Kowalskiego (przy fontannie) zależy bezpośrednio od zaangażowania lokalnej społeczności, dlatego też zachęcamy wszystkich zainteresowanych (zarówno naszych mieszkańców, jak i spoza naszych zasobów) do udziału w głosowaniu i aktywnego wspierania projektu.