W piątek13 czerwca na konferencji prasowej w Suwalskim Ośrodku Kultury ogłoszono program 5 edycji Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”, który odbędzie się 22-24 sierpnia w Suwałkach.
To wyjątkowe wydarzenie, na stałe wpisane w kalendarz kulturalny miasta, ma na celu przypomnienie i reinterpretację twórczości wybitnego reżysera, Andrzeja Wajdy, który spędził tu część swojego dzieciństwa.
Podczas konferencji zastępca Prezydenta Suwałk, Roman Rynkowski, podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla miasta i regionu.
– Z ogromną radością pragnę zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie, które z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w kalendarzu kulturalnym naszego miasta i regionu – Festiwal Filmowy 'Wajda na nowo’ – powiedział Roman Rynkowski – Suwałki, miasto nierozerwalnie związane z postacią wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy, który spędził tu część swojego dzieciństwa i młodości, stają się na nowo areną dla sztuki filmowej.
Tegoroczna edycja nabiera szczególnego wymiaru, ponieważ odbywa się w przededniu Roku Andrzeja Wajdy 2026, ogłoszonego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. To wyróżnienie podkreśla zarówno znaczenie dorobku reżysera dla polskiej kultury, jak i symboliczną rolę Suwałk jako miejsca, w którym rozpoczęła się jego twórcza droga. O znaczeniu festiwalu dla regionu świadczy również przyznana miesiąc temu nagroda Podlaska Marka Roku.
Program festiwalu jest bogaty i zróżnicowany, oferując niezapomniane wrażenia artystyczne dla każdego miłośnika kina:
Dzień I – Piątek, 22 sierpnia 2025:
11:00 – Blok „Szkoła Wajdy Prezentuje” z filmami „Oczy mojego ojca” reż. Bartosz Blaschke i „Trzy Opowiadania o Basi” reż. Mateusz Pietrak w Cinema Lumiere (wstęp wolny).
17:30 – Wernisaż wystawy „HAS NA NOWO w plakatach Andrzeja Pągowskiego” w Patio SOK (wstęp wolny).
18:00 – Oficjalne otwarcie festiwalu, podczas którego Nagroda „Wajda na Nowo” zostanie wręczona Agnieszce Holland. Po ceremonii odbędzie się rozmowa z laureatką oraz koncert „Cohen – Po miłości kres. Śpiewa Artur Żmijewski” w Sali im. A. Wajdy SOK (bilety).
22:00 – Plenerowy pokaz filmu „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy na Bulwarach nad Czarną Hańczą (wstęp wolny).
Dzień II – Sobota, 23 sierpnia 2025:
11:00 – Kontynuacja bloku „Szkoła Wajdy Prezentuje” z filmem „Stymulanty & Empatogeny” reż. Mateusz Pacewicz w Cinema Lumiere (wstęp wolny).
13:00 – Pokaz filmów konkursowych ocenianych przez jury w składzie: Andrzej Pągowski, Artur Żmijewski, Anna Nehrebecka w Sali Kameralnej SOK (wstęp wolny).
16:00 – „KSIĄŻKI NA NOWO” – promocja książek „Andrzej Wajda. Notesy 1942-2016. Wybór” oraz „Holland. Biografia od Nowa” Karoliny Pasternak. Gościem spotkania będzie Agnieszka Holland w Kawiarni Artystycznej SOK (bezpłatne wejściówki).
18:00 – Pokaz filmu „Całkowite zaćmienie” w reżyserii Agnieszki Holland, połączony ze spotkaniem z reżyserką w Sali im. A. Wajdy SOK (bilety).
21:00 – Kino Plenerowe z zapowiedzią Artura Żmijewskiego i pokazem filmu „Nigdy w życiu!” w reżyserii Ryszarda Zatorskiego na Bulwarach nad Czarną Hańczą (wstęp wolny).
Dzień III – Niedziela, 24 sierpnia 2025:
11:00 – „Szkoła Wajdy Prezentuje” z filmami „Psubrat” reż. Maria Zbąska i „Jeszcze mnie nie znasz” reż. Joanna Krzyżewska w Cinema Lumiere (wstęp wolny).
13:00 – „KSIĄŻKI NA NOWO” – promocja książki „Pani Anka. Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską” Anny Nehrebeckiej i Katarzyny Ostrowskiej. Gościem spotkania będzie Anna Nehrebecka w Sali Kameralnej SOK (wstęp wolny).
15:00 – Obchody 50-lecia „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy z pokazem filmu i spotkaniem z Danielem Olbrychskim i Anną Nehrebecką w Cinema Lumiere (wstęp wolny/bezpłatne wejściówki/bilety).
20:00 – Gala Finałowa z wręczeniem nagród Konkursu Filmów Krótkometrażowych, prezentacją filmu laureata I miejsca oraz spektaklem „Niespodziewany powrót” z udziałem Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka w Sali im. A. Wajdy SOK (bilety).
22:00 – Plenerowy pokaz filmu „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy ze scenariuszem Agnieszki Holland na Bulwarach nad Czarną Hańczą (wstęp wolny).