Dom Dziennego Pobytu w Suwałkach jest potrzebny- tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Suwalska Radę Seniorów. Ankieta była dwukrotnie drukowana na łamach „ Dwutygodnika Suwalskiego”.

Wyniki i analiza ankiety dotyczącej Domu Dziennego Pobytu ( w skrócie D.D.P)

1/ Dane ogólne

Dom Dziennego Pobytu, jak stwierdzono w pierwszej części ankiety, będzie miejscem gdzie seniorzy, w gronie rówieśników, będą mogli zdrowo, przyjemnie i pod opieką wykwalifikowanego personelu spędzać czas. Ankieta została opracowana przez Suwalską Radę Seniorów i stanowi jedno z planowanych zadań Rady.

Ankieta została ogłoszona w Dwutygodniku Suwalskim w dniu 28.06.2016 r. i powtórzona w kolejnym numerze tego czasopisma. Ankieta została również rozpropagowana w instytucjach i stowarzyszeniach współpracujących z Suwalską Radą Seniorów.

W badaniu ankietowym wzięło udział 322 uczestników, co w stosunku do nakładu Dwutygodnika Suwalskiego stanowi 6,4 %. Przedstawiony wynik jest miarodajny, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że ankieta obejmuje jedną grupę wiekową a nakład (5 tysięcy egzemplarzy) dotyczy wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Konkretne wyniki i tendencje można zatem ustalić w oparciu o grupę 322 osób uczestniczących w badaniu ankietowym.

 

2/ Charakterystyka uczestników ankiety

Przeprowadzone badanie ankietowe poza pytaniami merytorycznymi zawierało również pytania dotyczące wieku i płci osób biorących udział w wypełnieniu ankiety. Na podstawie tych danych stwierdzono, że wśród ankietowanych dominującą grupę wiekową (136 osób) stanowią osoby w wieku 61 – 70 lat.

Poniższe zestawienie pokazuje cały przekrój badanej grupy wg wieku

  • poniżej 60 lat -86 osób          -26.7%
  • 61 – 70 lat -136 osób        -42,3%
  • 71 – 80 lat -59 osób          -18,3%
  • więcej niż 80 lat -41 osób          -12,7%

Natomiast drugą grupę osób zainteresowanych D.D.P stanowią osoby w wieku poniżej 60 roku życia (26,7%). To dobry prognostyk wskazujący na potrzebę tworzenia Domu Dziennego Pobytu dla seniorów. Ciekawostką jest, że najmłodszy uczestnik badania ma 17 lat natomiast najstarsza uczestniczka 92 lata.

Wyniki badanej grupy według płci nie są zaskakujące i zgodne z tendencjami opisanymi w innych dokumentach demograficznych. Kobiety w badanej grupie liczą 201 osób co stanowi 62,4%, a zatem to kobiety są bardziej zainteresowane możliwością korzystania z Domu Dziennego Pobytu.

 

3/ Wyniki akceptacji utworzenia Domu Dziennego Pobytu

Pierwsze pytanie dotyczyło wiedzy na temat D.D.P. Pozytywnie na to zagadnienie odpowiedziało 230 osób, co stanowi 71,4%, negatywnie 92 osoby to jest 28,6 procent. Pozytywny, wysoki wynik świadczy o dużej znajomości materii. Jednak niepokoi fakt, że prawie 30% ankietowanych nie ma wiedzy na temat tego zagadnienia. Edukacja w tym przedmiocie stanowi zatem ważny element w działaniach Suwalskiej Rady Seniorów.

Wyniki dotyczące drugiego pytania są bardziej zadowalające ponieważ prawie 90% uczestników ankiety (89,9%) uważa, że w naszym mieście powinien funkcjonować Dom Dziennego Pobytu.

Zaledwie 10% ankietowanych ma wątpliwości i wypowiedziało się na „nie”. Celowo używam słowo wątpliwości ponieważ po krótkiej wymianie zdań z ankietowanymi – często wątpliwości ustępują na rzecz utworzenia D.D.P.

Odpowiedzi na trzecie pytanie są w zasadzie reasumpcją odpowiedzi na pytanie pierwsze i drugie. Większość ankietowanych, to jest około 90% uważa, że w naszym mieście powinien funkcjonować D.D.P. Jednakże odpowiedzi na pytanie trzecie wskazują na to, że pewna część osób nie skorzystałaby z tego rodzaju usług. Takiego zdania są 102 ankietowane osoby, co stanowi 31,7%. Może wynikać to z faktu braku konkretnego przykładu w naszym mieście.

Wynik 68,3% osób zainteresowanych świadczy o zdecydowanej potrzebie uruchomienia i funkcjonowania D.D.P. w Suwałkach.

Poparcie dla tej tezy może stanowić wskaźnik jaki uzyskały osoby zainteresowane D.D.P. – to jest ich  stosunek do nakładu dwutygodnika (5000-220 osób tj.4,4%). Odnosząc ten wskaźnik do całej populacji seniorów (13780 x 4,4% – 606 osób) można przyjąć, że usługami D.D.P. jest zainteresowanych około 600 suwalczan.

 

4/ Wnioski i uwagi końcowe

  • Podjęcie działań przez instytucje senioralne w zakresie rozszerzenia i rozpropagowania wiedzy dotyczącej funkcjonowania Domów Dziennego Pobytu.
  • Ustalenie z władzami samorządowymi miasta formy prowadzenia D.D.P. w Suwałkach.
  • Zorganizowanie wizyt i spotkań z instytucjami senioralnymi w innych miastach celem zapoznania się z problematyką D.D.P.

Opr. W.M.