W Archiwum Państwowym 9 kwietnia odbyło się spotkanie „Sklepy, kioski, stragany, rynki… czyli „punkty handlowe” w powiatowych Suwałkach”.

Po drugiej wojnie światowej w Polsce istniały trzy formy własności placówek handlowych: prywatna, spółdzielcza i państwowa. Już od 1947 roku rozpoczęły się w naszym kraju działania mające na celu likwidację  handlu prywatnego. Wprowadzono koncesje, domiary, utrudniano zaopatrzenie w państwowych hurtowniach. Te działania skutecznie ograniczały działalność prywatnych sklepów. W  1949 r. w Suwałkach funkcjonowało 145 sklepów prywatnych (w grudniu tego roku ich ilość spadła do 109), spółdzielnie posiadały  27 sklepów spożywczych z artykułami przemysłowymi, gospodę  bar, cukiernię trzy piekarnie i masarnię.  Państwowe były natomiast 3 sklepy i dwie hurtownie.

W latach pięćdziesiątych niemal cały handel prywatny został zlikwidowany. Ich działalność przejęły punkty handlowe spółdzielcze i państwowe.  Powszechna Spółdzielnia Spożywców PPS „Społem” w 1952 roku miała 26 sklepów (w 1956 już 30) 11 straganów stałych i 4 ruchome. W 1950 r. powstało państwowe Przedsiębiorstwo Miejski Handel Detaliczny Artykułami Przemysłowo-Spożywczymi (potoczna nazwa MDH). W 1953 roku miało ono 26 sklepów (w 1956 już 29) 5 straganami i 3 kioskami.

O suwalskich sklepach opowiadał oraz ich  zdjęcia  prezentował Marek Wasilewski. Natomiast o specyfice prywatnego handlu mówili Małgorzata i Jerzy Ancewiczowie krewni właścicielki popularnego niegdyś w mieście sklepu Kazimiery Górskiej.

Spotkanie odbyło się  w ramach projektu: „TAK BYŁO. Suwałki drugiej połowy XX wieku zachowane w pamięci zbiorowej mieszkańców” zorganizowane przez  Stowarzyszenia Przyjaciół Suwalszczyzny przy współudziale Archiwum Państwowego w Suwałkach.