Jak to z Suwałkami było?
Niedawno minęła 305 rocznica nadania praw miejskich Suwałkom. Był to proces długotrwały i nietypowy. Nic dziwnego, że wciąż pojawiają się różne wątpliwości. Po publikacji w poprzednim wydaniu „DwuTygodnika Suwalskiego” na str. 18 wiersza „Pomnik św. Rocha i św. Romualda” jeden z uważnych Czytelników naszego czasopisma słusznie zwrócił uwagę na błędne informacje, które znalazły się w tym wierszu:
„Roch trzyma makietę kościoła świętego,
Romuald zaś laskę pasterską ma w dłoni.”
Tymczasem wizualizację kaplicy powinien trzymać w ręku św. Romuald. I tak jest na pomniku ustawionym na rondzie przy Placu św. Krzyża w Suwałkach. W herbie Suwałk zatwierdzonym przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji św. Romuald przedstawiony jest
z prawicą uniesioną w geście błogosławieństwa, z lewicą wspieraną na lasce. Z kolei św. Roch w herbie Suwałk trzyma prawicę na piersi, zaś lewicę wspiera na długiej lasce z tykwą. Na pomniku ustawionym na rondzie przy Pl. św. Krzyża święty Roch trzyma długą laskę. W wierszu znalazł się też taki fragment:
„… św. Romuald był kamedułą, założycielem naszego miasta…”
Święty Romuald nie był założycielem Suwałk. Był założycielem zakonu kamedułów, którzy 3 grudnia 1715 r. nadali rewersał określający zasady życia społecznego w miejskich Suwałkach. Długotrwały i nietypowy proces nadawania praw miejskich Suwałkom zakończył się 2 marca 1720 r. przywilejem królewskim nadanym przez Augusta II Sasa.
Sztuczna inteligencja o początkach Suwałk
Postanowiliśmy sprawdzić, co sztuczna inteligencja wie o początkach Suwałk. Jest to o tyle ciekawe, że stanowi obiektywny obraz powstały na podstawie tego, co można znaleźć o początkach Suwałk w przestrzeni wirtualnej. Pozwala stwierdzić, jak najczęściej przedstawiane są początki Suwałk.
Chat GPT: Miasto Suwałki powstało na początku XVIII wieku, ale jego historia sięga jeszcze wcześniejszych czasów. Oto krótki zarys jego powstania:
1. Początki osadnictwa – Tereny dzisiejszych Suwałk były pierwotnie zamieszkane przez Jaćwingów, ale po ich podboju przez Krzyżaków i książąt litewskich w XIII wieku, obszar ten stał się częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego.
2. Założenie klasztoru – W 1667 roku ziemie te otrzymali kameduli z Wigier, którzy założyli tu osadę zwaną Suwałki. Kameduli zajmowali się rozwojem gospodarki, osadnictwem i budową infrastruktury.
3. Uzyskanie praw miejskich – W 1715 roku (DTS: tak naprawdę było to w 1720 r.) Suwałki otrzymały prawa miejskie od króla Augusta II Mocnego. Miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, stając się ośrodkiem handlu i administracji.
4. Rozwój w XIX wieku – W czasach zaboru rosyjskiego Suwałki były stolicą guberni suwalskiej, co przyczyniło się do ich dalszego rozwoju jako centrum administracyjnego i handlowego.
Od tamtej pory miasto rosło, a dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków w północno-wschodniej Polsce.