W Archiwum Państwowym w Suwałkach 28 listopada odbyło się spotkanie „Nie ma już kina Bałtyk i kina Merkury”. Wydarzenie było częścią projektu „TAK BYŁO. Suwałki drugiej połowy XX wieku zachowane w pamięci zbiorowej mieszkańców.
Tematyka poruszana podczas spotkania cieszyła się dużym zainteresowaniem Suwalczan. Publiczność chętnie dzieliła się swoimi wspomnieniami.
Dyskusję poprzedziła Informacja historyczna: Kina w Suwałkach w drugiej połowie XX wieku na podstawie monografii „Suwałki. Miasto nad Czarną Hańczą”, którą przedstawiła Elżbieta Zienda-Żywiczyńska (autorka projektu).
Najstarszym powojennym kinem w Suwałkach był „Bałtyk” (1945- 2010) przy ulicy T. Kościuszki. Jego kierownikami byli: Józef Klimaszewski, Paszkowski, Jerzy Osowski (do 1983) i Andrzej Chuchnowski (1983-1990). Potem kinem zawiadywali ajenci. W 2022 r. budynek po byłym kinie „Bałtyk” kupiła osoba fizyczna.
Kolejne kino, które istniało od 1975 roku to spółdzielcze kino „Merkury” przy ul T. Noniewicza. W 1978 roku przejęte zostało Przez Wojewódzki Dom Kultury w Suwałkach. Było to kino studyjne w którego ramach działał Dyskusyjny Klub Filmowy „13”. Jak poinformowała Anatolia Gagacka prowadząca DKF, nazwa związana jest z ilością uczestników, którzy pojawili się na pierwszym spotkaniu. Kino przestało istnieć w końcówce lat 90-tych po generalnym remoncie budynku.
Trzecim najmłodszym kinem było działające w ramach Spółdzielczego Ośrodka Kultury przy ul. Świerkowej (właściciel Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa), było to kino które często zmieniało nazwę. Zaczynało jako kino „Barnaba”, potem „Scherzo”, następnie „Miś” a zakończyło jako „Merkury”. Działało od lat 80-tych do roku 1999.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny. Współorganizator Archiwum Państwowe w Suwałkach.