W czwartek (21 listopada) kilkaset osób wzięło udział w obchodach Dnia Pracownika Socjalnego. Spotkanie zorganizowano w Państwowej Szkole Muzycznej. Były gratulacje, kwiaty, życzenia ale też nagrody i awanse dla pracowników miejskich instytucji pomocowych: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej „Kalina”, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Z krótkim koncertem wystapił Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz SOK Band.
– To spotkanie jest po to, aby podziękować Państwu za codzienny trud i pracę. Nasze jednostki pomocy społecznej funkcjonują bardzo dobrze. Realizujecie Państwo zadania, macie krąg osób, którym pomagacie – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – W jednostkach miejskich jest zatrudnionych 313 osób, najwięcej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Do realizacji Państwa zadań trzeba mieć szczególne predyspozycje. Musicie wykazywać empatię, musicie codziennie „pokazywać” serce drugiemu człowiekowi, musicie być otwarci na człowieka i nie ulega wątpliwości, że tak codziennie pracujecie. Dziś chcemy Wam za to podziękować – podsumował Prezydent.
W jednostkach miejskich, wspierających osoby i rodziny w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych, a także realizujących zadania na rzecz rodzin, jest zatrudnionych ogółem 313 pracowników (MOPR 173 osoby, DPS 110 osób, POW 20 osoby, ŚDS 10 osób) w tym przeważającą liczbę zatrudnionych stanowią kobiety bo jest ich blisko 300 czyli praktycznie większość.
MOPR świadczeniami z pomocy społecznej obejmuje około 1600 środowisk rodzinnych liczących ponad 3 200 osób. DPS świadczy usługi całodobowe na rzecz 194 mieszkańców oraz 12 osób w dziennym pobycie, POW obejmuje opieką i wychowaniem 28 podopiecznych, dwa środowiskowe domy samopomocy świadczą usługi na rzecz ponad 70 podopiecznych. Budżet pomocy społecznej w Suwałkach to aż 105 mln zł.
Początkiem tworzenia zawodowych służb socjalnych był rok 1975. Już wtedy powstawały struktury i profesjonalne kadry pomocy społecznej, które w ramach jednostek służby zdrowia i terenowych organów administracji organizowały pomoc mieszkańcom. Jednakże nowy rozdział w historii pomocy społecznej otworzyła ustawa z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej, która nadała tej dziedzinie odpowiednią rangę i ustanowiła dzień 21 listopada Dniem Pracownika Socjalnego.