„Ratujemy i uczymy ratować” – pod takim hasłem 150 uczniów z klas 1-3 wraz z wychowawczyniami ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Suwałkach im. Jana Pawła II oraz zaproszonymi gośćmi, spędziło aktywnie i świadomie środowe popołudnie. 16 października to Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i właśnie w ten sposób „Siódemka” zaznaczyła swoją obecność, wspierając promocję nauki pierwszej pomocy i uświadamiając najmłodszym uczniom jak bardzo istotne i pożądane są nawyki udzielania pierwszej pomocy. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę ratownictwa, pojawiło się 5 stanowisk do wykonywania ćwiczeń ratujących życie. Wszelkim dzisiejszym naszym aktywnościom towarzyszył film instruktażowy WOŚP, który wspomagał zapominalskich i zestresowanych ratowników w każdym wieku. Największymi gwiazdami , najbardziej ściskanymi było 5 fantomów RKO, które bez słowa sprzeciwu , zaangażowały się w ćwiczenia. Do udziału w przedsięwzięciu organizatorki również zaprosiły m.in. przedstawiciela Urzędu Miasta, Kuratorium Oświaty, Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Komendy Miejskiej Policji, Agencji Marketingowej „Ogarnij media”, siatkarzy Ślepska, Rady Rodziców przy SP nr 7 oraz pielęgniarkę z NZOZ „Poli-Med”. Nasi znamienici goście nie tylko obserwowali zmagania maluchów ale też sami dzielnie wykonywali czynności resuscytacyjne. Takie spotkania to piękna deklaracja tego, że nie jesteśmy obojętni. Byliśmy jedyną szkołą w mieście zaangażowaną w bicie rekordu.

Akcja „Ratujemy i uczymy ratować” to działanie odbywające się pod skrzydłami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mające charakter ogólnopolski. W całym kraju od godz. 12.00. do godz.12.30. trwało bicie rekordu Guinnessa w wykonywaniu czynności resuscytacyjnych. W tym samym czasie młodzi Polacy pokazywali, że potrafią i nie boją się RKO.

Program edukacyjny jest realizowany od 2006 roku i jest skierowany do uczniów i nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych. Dzieci mają szansę uczyć się pierwszej pomocy i należy uznać to za fenomen, ponieważ Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym program ratujący życie, realizuje się w tak olbrzymiej skali. Dzięki organizowaniu takich akcji i zaangażowaniu szkól oraz innych instytucji nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej stała się powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci!

Dotychczas około 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy, co stanowi blisko 90% wszystkich szkół w Polsce. Nauka podstawowych czynności ratujących życie od roku szkolnego 2024/2025 weszła do programu nauczania edukacji wczesnoszkolnej. Jest to tożsame z tym, że każdy uczeń klas 1-3 weźmie udział w zajęciach, podczas których nabędzie umiejętności resuscytacyjnych oraz wykształci w sobie przekonanie ,iż udzielanie pierwszej pomocy, powinno być czynnością naturalną i powszechną.

Wierzymy, jesteśmy przekonani, że po dzisiejszym dniu, każdy uczeń naszej szkoły z kl.1-3 , wie, iż 30 ucisków na klatkę piersiową może uratować komuś życie. Potwierdzeniem naszych przypuszczeń jest fakt, że superstars w postaci 5 fantomów RKO, po zajęciach spakowało się samodzielnie i ruszyło w podróż do swoich miejsc. Wszystkie wyglądały zdrowo.

Nad biciem rekordu w naszej szkole czuwały panie inicjatorki wydarzenia: Izabela Biel, Ewelina Burzyńska, Agata Jankowska i Jolanta Różyńska.
Ostatni rekord bito w 2019 roku i wzięło w nim udział 150 560 osób w 1 380 instytucjach!

Czy dziś udało się pobić rekord? Też jesteśmy ciekawi….Tego dowiemy się już za kilka dni – organizatorzy wydarzeń dokonują teraz formalnego potwierdzenia uczestników rekordu. A tymczasem planujemy udział w kolejnej edycji programu. Dziękujemy za zaangażowanie! SP nr 7

Tekst: Wioletta Łapińska