W Suwałkach na osiedlu domków jednorodzinnych Klasztorna w sobotę 28 września pojawiły się łosie.

Jak w takiej sytuacji należy się zachować? Nadleśnictwo Suwałki przygotowało odpowiedni instruktaż:

„W moim mieście pojawiły się dzikie zwierzęta. Co robić?”

Pojawianie się dzikich zwierząt w mieście zdarza się coraz częściej. Jest to niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Miła i łagodna na pozór sarenka, osaczona przez ludzi, uciekając w panice potrafi nieźle poturbować człowieka, albo złamać sobie kark uderzając w siatkę ogrodzenia.

Jeśli zwierzę pojawiło się na ogrodzonej posesji i można bezpiecznie otworzyć bramę lub furtkę – spróbujmy to zrobić. Oczywiście zwierzęcia nie powinno się dokarmiać, ani zbytnio się do niego zbliżać. Nie należy także samodzielnie łapać lub obezwładniać zwierzęcia. To bardzo niebezpieczne. Chwytanie zwierzęcia wymaga wiedzy i współpracy różnych służb.

W każdej gminie jest powołany wydział (lub stanowisko) zarządzania kryzysowego urzędu gminy, który ma sprzęt i posiada przygotowaną odpowiednią procedurę. Gdy zauważycie zwierzę w mieście, zgłoście to natychmiast właśnie do urzędu gminy lub na policję. Te służby w razie potrzeby skorzystają z pomocy leśników i myśliwych. Zamknijcie też w domu koty i psy, aby uniknąć ich kontaktu ze zwierzęciem, co niesie za sobą ryzyko chorób.

Co zrobić w przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia

Łosie, które w ostatnich dniach odwiedziły Miasto Suwałki sprowokowały ogólnomiejską dyskusję na temat tego jak powinniśmy zachować się w przypadku spotkania dzikich zwierząt na terenie miasta. Przedstawiamy procedury reagowania w takich sytuacjach.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego posiada odpowiednie procedury postępowania ze zwierzętami wolno żyjącymi oraz dzikimi występującymi na terenie miasta Suwałk.

Informujemy również, że Miasto przy zdarzeniach z udziałem zwierząt współpracuje z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, Policją, Państwową Strażą Pożarną, Wigierskim Parkiem Narodowym itp.

Miasto ma zawarte umowy z prywatnymi podmiotami m. in. na odłów zwierząt, ośrodkiem rehabilitacji zwierząt, lekarzem weterynarii.

W przypadku zauważenia dzikiego zwierzęcia należy niezwłocznie powiadomić Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego Tel. 662 364 102 lub Straż Miejską Tel, 986, Policję Tel. 112.

Postępowanie w przypadku zauważenia dzikiego zwierzęcia:

1. Zachowaj bezpieczną odległość.

  • Jeśli zauważymy dzikie zwierzę, a samemu nie zostaniemy się przez niego dostrzeżonym, nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów i nie zbliżać się zbyt blisko dzikiego zwierzęcia. Najlepiej spokojnie oddalić się z tego miejsca.
  • Nie wolno się skradać i sprawiać, że dzikie zwierzę znajdzie się w sytuacji zaskoczenia, gdyż może się wystraszyć i zareagować na to atakiem.

2. Nie dotykaj, nie zabieraj.

  • Przy spotkaniu młodych zwierząt absolutnie nie wolno ich głaskać, zaczepiać ani tym bardziej straszyć lub atakować. Najlepiej zachować szczególną ostrożność.
  • Nawet gdy wydaje nam się, że dzikie zwierzę jest już oswojone, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno do niego podchodzić, drażnić, głaskać i karmić.
  • Zabieranie dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska zwykle kończy się dla nich fatalnie. Nawet jeśli zwierzę przeżyje, często zwrócenie go naturze staje się rzeczą niemożliwą. Wykarmione przez ludzi traci swój naturalny instynkt i nie jest zdolne do życia na wolności. Pamiętajmy także, że zabieranie dzikich zwierząt z ich naturalnego środowiska jest prawnie zabronione.

3. Nie dokarmiaj.

  • Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.
  • Śmietniki przy posesjach należy zamykać.

4. Nie płosz.

  • Unikaj hałaśliwych dźwięków, gestów lub innych działań, które mogą rozdrażnić dzikie zwierzę. Spokojne zachowanie zminimalizuje ryzyko konfrontacji.
  • Nie wolno szczuć dzikich zwierząt psami. Psy powinny być wyprowadzane na smyczy.

5. Jak należy postępować przy spotkaniu oko w oko z dzikim zwierzęciem, by uniknąć ataku?

  • Należy się upewnić, czy nie odgradzamy zwierzęciu jedynej drogi ucieczki, nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, nie drażnić i zbliżać się do niego. Należy zacząć się powoli wycofywać, zachować spokój i nie okazywać strachu, gdyż zwierzęta go bez problemu wyczuwają. Nie powinno się także patrzyć zwierzęciu w oczy bądź w celu uspokojenia szeroko się uśmiechać – oba te sygnały są zazwyczaj wyzwaniem do walki w środowisku zwierząt.
  • Po zmroku należy unikać zarośli, łąk z dala od zabudowań oraz tzw. chodzenia na skróty. W takich miejscach często można spotkać dzikie zwierzęta.