Każdego roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Święto to jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących i słabosłyszących. W tym dniu osoby z niepełnosprawnością spowodowaną dysfunkcją narządu słuchu apelują do społeczności o poszanowanie ich odrębności językowej i kulturowej, która wynika z ich możliwości, komunikacji i postrzegania świata. Według statystyk na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona. Niepełnosprawność narządu słuchu wiąże się z trudnościami w komunikacji i w nawiązywaniu relacji interpersonalnych oraz pełnieniu ról społecznych, zarówno dla samych osób niesłyszących jak i ich rodzin oraz środowisk, w jakich funkcjonują.
W ramach obchodów Dnia Głuchych w Suwałkach członkowie Związku oraz przedstawiciele suwalskiego samorządu spotkali tydzień wcześniej w ogrodzie położonym obok siedziby organizacji przy ul. Szkolnej 7 w Suwałkach. Podczas spotkania omówiono miniony rok w działalności PZG, podsumowano współpracę z samorządem oraz określono bieżące problemy i sprawy wymagające rozwiązania.
– Miasto Suwałki realizuje działania, które osobom z dysfunkcją słuchu ułatwiają udział w życiu społecznym oraz zagwarantowują swobodny dostęp do miejskich usług w różnych sferach życia mieszkańców. Dążymy do zapewniania możliwości korzystania z usługi tłumacza języka migowego w Urzędzie Miejskim. Wspieramy finansowo i współpracujemy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niesłyszących – zgodnie twierdzili zastępca prezydenta miasta Roman Rynkowski i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec.
Gospodarze spotkania Wiesława Dzienis, prezes Koła Terenowego PZG w Suwałkach oraz Grzegorz Roszkowski, sekretarz Koła i tłumacz języka migowego zwrócili uwagę na potrzebę uzgodnień szczegółów zmiany siedziby związku. Zwrócili także uwagę na potrzebę pomocy w zakresie rozwiązania powstających problemów z funkcjonowaniem systemu tzw. pętli indukcyjnej optymalizującej dźwięk dla ludzi z aparatami słuchowymi.
Suwalskie koło PZG jest placówką w rejonie północno-wschodnim, gdzie osoby głuche, głuchonieme i słabo słyszące uzyskują pomoc. Dotyczy ona pozyskiwania informacji o możliwościach wsparcia w wielu codziennych sprawach, m.in. dotyczących poradnictwa prawnego, pomocy w rozwiązywaniu problemów urzędowych podopiecznych w wielu instytucjach administracji i służby zdrowia.
Adres Koła: ul. Szkolna 7, 16-400 Suwałki. Kontakt: email: suwalkipzg@op.pl tel. 87 566-24-98, 798-845-981. Godziny otwarcia biura: poniedziałek – czwartek 8:00 – 12:00.
Symbolem Głuchych jest motyl natomiast przyjętym kolorem symbolizującym Głuchych jest turkus – kolor zaufania, nadziei i wiary w siebie i innych ludzi.