Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza:

Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza. 14 sierpnia minęła 20. rocznica śmierci wybitnego poety, laureata Nagrody Nobla. Autor „Doliny Issy” rodzinnie i sentymentalnie był związany z miastem i Suwalszczyzną, którą nazywał „darem od Pana Boga”.

13.09.2024, godzina 18.00
Kawiarenka Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71

wstęp wolny – obowiązują wejściówki, dostępne w informacji SOK od 5.09.2024.

Bywał tu wielokrotnie. Z Suwałkami nieco bardziej związani byli jego rodzice Weronika z Kunatów i Aleksander oraz młodszy brat Andrzej. Osiedlili się w Suwałkach w 1926 roku, zamieszkali w kamienicy przy ul. Marii Konopnickiej 7 (wcześniej Ogrodowej 16, a obecnie ks. Kazimierza Hamerszmita 10. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Miłoszów, zaprojektowana przez rzeźbiarza Bohgana Chmielewskiego. Ojciec Czesława – Aleksander Miłosz był kierownikiem powiatowego Zarządu Drogowego, szanowanym i wykształconym człowiekiem, znał języki, odbył kilka podróży po świecie, pisał wiersze, uczestniczył w wielu ważnych dla miasta inicjatywach społecznych. Natomiast Andrzej uczył się w gimnazjum męskim im. K. Brzostowskiego. Nie jest znana dokładna data pierwszego przyjazdu Czesława do naszego miasta. Wiadomo, że podczas nauki w Wilnie, zarówno jako gimnazjalista, jak i student przyjeżdżał do rodziców wielokrotnie, o czym pisał w listach do Jarosława Iwaszkiewicza. Spędzał też letnie dni w Krasnogrudzie. Powrócił w 1989 roku i odtąd odwiedzał suwalską ziemię czterokrotnie. Zawsze zatrzymywał się w klasztorze wigierskim. W wywiadzie udzielonym dla jednej z gazet po przyjeździe do Polski wyznał: Jestem bardzo szczęśliwy, że niemal bezpośrednio z samolotu pojechałem  na Suwalszczyznę, gdzie w młodym wieku spędzałem niemal każde wakacje. Po dziesiątkach lat, będąc nad Wigrami, wreszcie miałem uczucie…powrotu. To jezioro nie tylko kiedyś opływałem kajakiem, ale i obszedłem dookoła pieszo, w ciągu jednego dnia (…) Naprawdę nie oczekiwałem takiego daru od Pana Boga jak te dni tutaj. Pobyt na Suwalszczyźnie jest dla mnie czymś fantastycznym

My serdecznie zapraszamy na muzyczne spotkanie z poetą, Suwalszczyzną, piosenką w stylu retro, autorstwa znakomitych twórców, kompozytorów, w wykonaniu wokalistów zespołu Wspomnień Czar Stowarzyszenia Twórczych Seniorów Rozłogi oraz śpiewających aktorów Teatru Hybrydowego Suwalskiego Ośrodka Kultury, pod kierunkiem Mirosławy Krymskiej. Przy pianinie niezawodny Dawid Zwiewka.