2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Będzie to kolejny rok zmian w polskiej oświacie. W nowym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele będą pracować z „odchudzoną” podstawą programową, która ograniczy treści nauczania o około 20%. Uczniowie mają skoncentrować się na rozwijaniu umiejętności praktycznych, zamiast wiedzy teoretycznej.

Ma być więcej korzystania z cyfrowych narzędzi oraz zasobów edukacyjnych dostępnych w internecie. Zmiany te obejmują uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Zmniejszenie ilości materiału ma odciążyć uczniów od nadmiaru nauki, a nauczycielom ma dać możliwość spokojniejszego planowania przerabianego materiału. Jak będzie? Przekonamy się wkrótce. Miejska Inauguracja Roku Szkolnego w Suwałkach odbędzie się 2 września o godz. 9 w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich.

– W roku szkolnym 2024/2025 w 543 suwalskich oddziałach naukę rozpocznie 12 254 uczniów, w tym 2 035 przedszkolaków, których opieką obejmie 1 171 nauczycieli. Liczba nauczycieli w jednostkach oświatowych może ulec zmianie, z uwagi na urlopy dla poratowania zdrowia, na dodatkowe zajęcia wynikające z dostarczanych przez rodziców uczniów w trakcie roku szkolnego opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznych, orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, ze względu na dodatkowe godziny przyznawane na potrzeby nauczania indywidualnego, a także wakaty, na które zostaną zatrudnieni nauczyciele, w przypadku, gdy godziny poszczególnych zajęć nie zostaną rozdysponowane. Liczba uczniów z kolei może różnić się, ze względu na powroty dzieci z zagranicy i przyjęcia ich do szkół po 1 września dzieci z Ukrainy, a także dzieci z obwodu danej szkoły, które zgłoszą się do szkół chwilę przed rozpoczęciem roku szkolnego – informuje zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski.

Co się z zmieni w nauczaniu?
W nowym roku szkolnym w szkołach podstawowych uczniowie obowiązkowo będą uczyć się umiejętności udzielania pierwszej pomocy na zajęciach z wychowawcą. Zmiany obejmą również lekcje wychowania fizycznego. Program „Sportowe talenty” zostanie zastąpiony programem „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”, który będzie się koncentrował na rozwoju kompetencji ruchowych uczniów, a nie poszukiwaniu talentów. Od września uczniowie, którzy rozpoczną naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia) nie będą już uczyli się przedmiotu historia i teraźniejszość. Przedszkola i szkoły będą mogły częściej tworzyć grupy międzyoddziałowe lub międzyklasowe do nauki religii. Grupa międzyklasowa w szkole podstawowej może obejmować uczniów klas I-III, IV-VI, oraz VII i VIII. Oceny z religii i etyki przestaną być uwzględniane w obliczaniu średniej ocen uczniów. To tylko najważniejsze zmiany wprowadzone od nowego roku szkolnego w nauczaniu.

Zmiany, zmiany, zmiany
Tych zmian w życiu szkolnym od 1 września będzie znacznie więcej. Nauczyciele zyskają prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli rozpoczęli pracę przed 1 stycznia 1999 r., mają co najmniej 30 lat okresu składkowego, z czego co najmniej 20 lat faktycznie przepracowali jako nauczyciele. Nowe standardy ochrony dzieci przed przemocą wprowadziła tzw. „ustawa Kamilkowa”. Od 15 sierpnia br. wszystkie instytucje mające jakikolwiek kontakt z dziećmi mają obowiązek zapewnienia standardów ochrony małoletnich. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo m.in. dla uczniów w szkołach. Nowe legitymacje uczniowskie pierwszoklasistom będą wydawane tylko w formie plastikowej karty. Pozostali uczniowie będą mogli wybrać: albo otrzymają nową plastikową legitymację z hologramem albo otrzymają kolejną pieczątkę na starej legitymacji. Toalety szkolne będą musiały zostać wyposażone, co najmniej w mydło do rąk, ręczniki papierowe (lub suszarki do rąk), a także papier toaletowy. Dotychczasowe przepisy wymagały zapewnienia w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych ciepłej i zimnej bieżącej wody oraz środków higieny osobistej.

Zmiany w suwalskich szkołach
Zmieniają się też suwalskie szkoły i przedszkola, jeżeli chodzi o ich stan techniczny. Najczęściej, oczywiście na lepsze.
– W jednostkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki realizowane są obecnie, bądź zakończone następujące inwestycje:
– kompleksowy remont basenu o wymiarach 12,5 x 25 m wraz z przebudową zaplecza szatniowo-sanitarnego i pozostałej infrastruktury w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich (trwa procedura oddania do użytkowania),
– modernizacja instalacji wodociągowej przeciwpożarowej w budynku Szkoły Podstawowej nr 5 (roboty zostały zakończone),
– rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. K. Hamerszmita – II etap wraz z budową nowej sali gimnastycznej i zagospodarowaniem terenu (termin wykonania zadania do 30 września br.),
– remont pokrycia dachowego wraz z robotami towarzyszącymi w segmencie A i B I Liceum Ogólnokształcącego (termin zakończenia 30.08.2024),
– zaprojektowanie i wykonanie oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego w budynku I Liceum Ogólnokształcącego (roboty zostały zakończone) – wylicza zastępca prezydenta R. Rynkowski.

Ponadto w czasie wakacji wyremontowano: salę w Przedszkolu nr 1, wymieniono dźwig towarowy w Przedszkolu nr 2, wymieniono częściowo instalacje w piwnicy Przedszkola nr 3, zamontowano panele podłogowe w sali Przedszkola nr 4 oraz częściowo wymieniono pokrycie dachowe w Szkole Podstawowej nr 7 im. św. Jana Pawła II i wyremontowano salę gimnastyczną w SP nr 10. Na bieżąco w jednostkach oświatowych wykonano także drobne remonty i naprawy, takie jak malowanie ścian, odświeżanie sal, szpachlowanie, przeprowadzane przez szkoły we własnym zakresie.