Ostatni weekend lipca poświęcony został kulturze ludowej Suwalszczyzny, głównie w wymiarze muzycznym i kulinarnym. Dwudniowe wydarzenie, realizowane w Parku Konstytucji 3 Maja, wypełniła sprzedaż rękodzieła oraz regionalnego jadła, a także pokazy rzemiosł tradycyjnych. Przedsięwzięcie to, po raz kolejny zostało zrealizowane jako połączenie dwóch wydarzeń: Jarmarku Folkloru oraz Międzynarodowego Festiwalu Kulinarnego Sąsiedzi Przy Stole.
W uroczystym otwarciu tegorocznej edycji Suwalskiego Jarmarku Folkloru i Smaku dokonanym przez prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza i starostę Powiatu Suwalskiego Witolda Kowalewskiego udział wzięli także: przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz wiceprzewodnicząca Anna Ruszewska i Dyrektor SOK Ignacy Ołów.
Pierwszego dnia odbyła się prezentacja laureatów 58 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i Festiwalu Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Kolejny punkt programu stanowił przegląd Tradycyjnego Folkloru Muzycznego Suwalszczyzny, a na zakończenie w ramach Przeglądu Muzyki Ludowej Suwalszczyzny wystąpiła kapela Przeroślaki.
Suwalski przegląd był kwalifikacją do udziału w ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych, między innymi do 59 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2025.
Drugiego dnia Festiwalu na scenie zaprezentowały się suwalskie zespoły i kapele, które swoją twórczością umiliły zwiedzającym czas: Zespół Ukraiński „Wyszywanka” z Suwałk, Kapela „Onegdaj” z Filipowa, Chór „Złota Jesień” i Kapela Jankiela z UTW Suwałki pod dyrekcją Piotra Skowrońskiego, a także Srebrne Pierwiosnki” z tańcami żydowskimi oraz Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” i Zespół „Suwalskie Starszaki”.
Jedną z głównych atrakcji Festiwalu była „Karczma u Mojsze Epstejna”, w której można było posłuchać klimatycznej muzyki oraz zjeść tradycyjne żydowskie przysmaki. Jak przyznali Maria Jolanta Lauryn i Wojciech Fałtynowicz, była to okazja do skosztowania kreplechów – czyli pierogów po żydowsku oraz gęsich szyjek nadziewanych podrobami – zwanych czasem jako gęsia pipka. Zaprezentowane ponadto zostały szmoncesy, czyli żydowskie mądrości i dowcipy.
Końcowym elementem tegorocznej edycji Festiwalu Folkloru i Smaku było ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego, którego treścią była rywalizacja w przygotowaniu produktów z dziczyzny. W zmaganiach o laur zwycięstwa udział wzięło 6 drużyn. I tak: pierwsze miejsce zajęła drużyna kucharzy reprezentująca Stowarzyszenie EURO-TOQUES Polska, która wyprzedziła drużynę dziennikarzy i blogerów kulinarnych oraz drużynę reprezentującą hotel Folwark Hutta – restaurację „Komosiankę”.
Ponadto wyróżnienia otrzymali pozostali uczestnicy konkursu: Podlaski Szlak Smaków-Spiżarnia Suwalska, Koło Gospodyń Miejskich „Smaki Świata” działające przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Suwałkach oraz Gospodarstwo agroturystyczne Poilsis Vištytyje w Wisztyńcu (Litwa). W konkursie kół gospodyń wiejskich „Dary Lasu” wystąpiły: Koło Gospodyń Wiejskich Krzywe, Koło Gospodyń Wiejskich Mała Huta i Koło Gospodyń Wiejskich Wólka k/Filipowa, które także otrzymały wyróżnienia.