W uroczych okolicznościach przyrody, nad brzegiem Czarnej Hańczy, zabrzmią szanty. Sobotni wieczór, podczas którego wystąpią zespoły: Cztery Refy, Flash Creep, Zmiana Wachty.
W rytm nadmorskich melodii wypłyniemy w muzyczny rejs pełen słońca, wiatru i przygody.
24.08.2024 r. godzina 17.00
Bulwary nad Czarną Hańczą
wstęp wolny
Flash Creep
Zespół Flash Creep to bardzo ciekawa formacja na scenie marynistycznej. Powstał w 2003 r., gdy trójka członków zespołu Cztery Refy: Iza Puklewicz, Maciej Łuczak i Tomasz Morozowski uznała, że formuła Refów trochę ich ogranicza i rozpoczęła działalność pod nową marką. Od tej pory są stale obecni w tawernach i pubach, na festiwalach w całej Polsce, byli też za granicą. Repertuar zespołu stanowią pieśni i ballady morskie, stylizacje szantowe, celtycka i amerykańska muzyka ludowa oraz utwory autorskie.
Aktualny skład zespołu: Izabela Puklewicz – Łuczak
Maciej Łuczak,Wiktor Bartczak i Piotr Łuczak
Cztery Refy
Zespół Cztery Refy gra od 1985 r i wywodzi się z istniejącego w latach 70-tych XX-ego stulecia łódzkiego zespołu Refpatent. W repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. Zdecydowaną większość tekstów stanowią własne teksty i tłumaczenia oryginalnych pieśni morskich, zaliczane obecnie do klasyki gatunku.
Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne, typowe dla tego rodzaju muzyki: skrzypce, banjo, mandolinę, bodhrán, gitarę.
Cztery Refy występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Są również znani za granicą, występowali w większości „morskich” krajów Europy oraz w USA. Zespół udokumentował swój dorobek, nagrywając większość repertuaru na piętnastu płytach CD. Grupa ma na koncie współpracę ze znanymi szantymenami: Ianem Woodsem, Kenem Stephensem i Simonem Spaldingiem.
W 2019 roku zmarł lider i twórca zespołu, główny autora tłumaczeń i aranżacji – Jerzy Rogacki. Mimo tej straty Refy postanowiły płynąć dalej, ominąć mielizny i utrzymać kurs wyznaczony przez swojego niezapomnianego Kapitana. Po przymusowej pandemicznej przerwie zespół wrócił do koncertów ze zdwojoną energią. Na scenie obok stałego składu coraz częściej pojawiają się goście z zaprzyjaźnionych zespołów.
Zmiana Wachty
Zespół wykonuje współczesną piosenkę żeglarską zabarwioną folkiem polskim, francuskim i irlandzkim. Utwory są zabarwione tanecznymi rytmami żywej polki, bujającej bossa-novy, a także klimatycznymi balladami oraz tradycyjnym śpiewem a’capella. Repertuar zespołu to utwory autorskie, które są efektem wydania pierwszej płyty zespołu pod nazwą „Wigierski Rejs”. Zespół z powodzeniem koncertuje na terenie Suwałk, Suwalszczyzny oraz w różnego rodzaju tawernach żeglarskich i portach żeglarskich. Co roku ZMIANA WACHTY uświetnia swoimi występami cykliczne imprezy na Suwalszczyźnie: „Suwalski Maraton Szantowy” oraz „Regaty o błękitną wstęgę Wigier” w Starym Folwarku. Na koncertach grupa wspomaga się również znanymi piosenkami żeglarskimi we własnych aranżacjach i opracowaniach. Do najważniejszych osiągnięć zespołu można zaliczyć podwójną nagrodę, czyli zajęcie II miejsca oraz Nagrody Publiczności na XXIV Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „KOPYŚĆ 2008” w Białymstoku oraz zdobycie I miejsca na Festiwalu „Jeziorak Szanty” w Iławie w 2009 roku oraz udział w konkursie na „Shanties 2010” w Krakowie.