Obława Augustowska to największa po II wojnie światowej niewyjaśniona do tej pory zbrodnia dokonana przez NKWD na Polakach.
Trwająca między 12 a 20 lipca 1945 r. akcja pacyfikacyjna przeprowadzona została na żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego przez siły sowieckie wspierane przez polskich komunistów. Celem tej operacji było rozbicie oddziałów partyzanckich operujących na pograniczu polsko-litewskim oraz w Puszczy Augustowskiej i na terenach do niej przyległych. Liczba ofiar jest duża, choć dokładnie nie jest znana. Wojska sowieckie zatrzymały 5 364 Polaków z tego 3 944 osób po sprawdzeniu zwolniono, 592 osób aresztowano (ich los dotąd nie jest znany) i 828 osób pozostawiono do sprawdzenia.
Po raz kolejny, z udziałem rodzin ofiar Obławy Augustowskiej, szkolnych pocztów sztandarowych, organizatorów wydarzenia, służb mundurowych, harcerzy, klubów motocyklowych, urzędu Prezydenta RP oraz samorządowców różnych szczebli obchodzono w Gibach 79 rocznicę jednej z największych zbrodni popełnionej na cywilach w powojennej Europie. Uroczystość odbyła się 12 lipca, czyli w tzw. ustawowym terminie obchodów Dnia Pamięci Ofiar.
Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki przy kościele św. Anny w Gibach, skąd kolumna procesyjna powędrowała przez centrum wsi na Wzgórze Krzyży, gdzie miały miejsce uroczystości główne. Było więc podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego, liturgia słowa Bożego. W ramach wystąpień gości, list Andrzeja Dudy Prezydenta RP odczytał jego doradca Stanisław Żaryn, a list posła Jarosława Zielińskiego – Leszek Dec. Pieśń „Apel Ofiar Obławy Augustowskiej” wykonała Maria Lamers z Krakowa. Odczytano Apel Pamięci, kompania reprezentacyjna 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego oddała salwę honorową. Na koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W imieniu suwalskiego samorządu kwiaty złożył Jacek Juszkiewicz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, a w imieniu klub radnych Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kowalewski i Grzegorz Izbicki. Podczas uroczystości można było nabyć książkę dr Teresy Kaczorowskiej „Obława Augustowska w oczach świadka. Ks. Stanisław Wysocki orędownik prawdy o Obławie Augustowskiej”.
Organizatorem obchodów był Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął uroczystość Patronatem Honorowym.