Segregacja śmieci pozwala na recykling, czyli ponowne przetworzenie odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, szkła, papieru oraz metalu. To ogromna korzyść nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla gospodarstwa domowego. Ma ona bezpośredni wpływ na czystość środowiska, czyli również na jakość naszego życia. Segregując odpady, płacimy także mniej za rachunki związane z wywozem śmieci.
Taki właśnie komunikat kierowany jest przez wszystkie samorządy i działające w ich obszarze zakłady gospodarki odpadami. W praktyce jest jednak różnie, czego dowodem są kary nakładane za zbyt niski wskaźnik segregacji. Także miastu Suwałki grozi kara nałożona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku w wysokości niemal 2 mln zł za brak selekcji odpadów komunalnych. Największy problem występuje głównie na osiedlach z zabudową wielorodzinną. Przed miastem program naprawczy, a w jego ramach szukanie rozwiązań, by ograniczyć brak segregacji bez podnoszenia stawek opłat, czy nakładania kar. Jedną z metod jest edukowanie społeczeństwa, szczególnie najmłodszych pokoleń. To właśnie dzieci potrafią segregować, czego nie ukrywają, twierdząc, że robią to lepiej od rodziców i dziadków.
Jak twierdzi prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. Zbigniew Walendzewicz:
– Niezależnie od działań prawnych i finansowych, które niejako wymuszają na mieszkańcach przestrzeganie zasad segregacji, niezbędny jest stały proces edukowania. Dlatego też spotykamy się z dziećmi i młodzieżą, którzy łatwo nabywają nawyki, o ile właściwie przekazuje się im określone treści (…). Prezentujemy przyjeżdżającym do nas uczniom, jak prawidłowo segregować odpady i pokazujemy proces obiegu odpadu w naszym przedsiębiorstwie. Podczas wizyt w PGO oglądamy film instruktażowy, wykonujemy ćwiczenia, dyskutujemy, rozwiązujemy testy oraz praktycznie przyporządkowujemy poszczególne odpady do właściwych grup. Mamy dobrze do tego przygotowane osoby oraz właściwe warunki spotkań. Chętnych grup nie brakuje, a my cieszymy się z tego, ponieważ zabawa w recykling to setki różnorodnych możliwości, dzięki którym dzieci z pewnością przyswoją podstawowe zasady segregacji odpadów.
Projekt edukacji ekologicznej w zakresie postępowania z odpadami, realizowany jest w Suwałkach już drugi rok. Nie ma takiego tygodnia, by jedna lub kilka grup uczniów szkół podstawowych lub średnich nie pojawiały się przy ul. Raczkowskiej 150 A. Wsparciem służy tu PGK Sp. z o.o., które po uzgodnieniach, stara się zorganizować nieodpłatny dowóz. Kolejne spotkanie w PGO odbyło się 28 maja – z udziałem 20 osobowej grupy uczniów klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Piłsudskiej pod opieką Doroty Kościuch. Grupę oprowadzali Monika Raszkiewicz oraz Kamil Gromadzki.