Kiedy wyjechała z Suwałk była siedmioletnią dziewczynką, nigdy już nie powróciła do grodu nad Czarną Hańczą, szukała bliskości we wspomnieniach i utworach, które publikowała. Ale suwalczanie wracają do jej twórczości po wielokroć. Najchętniej czynią to najmłodsi, bo to im właśnie poświęciła wiele przepięknych wierszy. Powrotom Marii oraz miłośników jej poezji będzie dedykowane majowe spotkanie z Kabaretem Literackim Rozłogi. Wiersze naszej rodaczki zaprezentują najmłodsi aktorzy. Nie zabraknie piosenek, najwybitniejszych twórców. Gościem specjalnym wieczoru będzie Marta Taraszkiewicz, autorka ilustracji wydanej niedawno, przepięknej książki z wierszami poetki „Maria Konopnicka na cały rok”.
13.05.2024, godz. 18.00
Kawiarenka Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71
wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru w Informacji SOK, ul. T. Noniewicza 71 od wtorku, 7.05.2024.
Maria Konopnicka, jedna z najwybitniejszych polskich pisarek, poetka, tłumaczka, publicystka i krytyk literacki. Dla nas, suwalczan najistotniejsze, że jest nasza – bo urodziła się w kamienicy przy ul. Kościuszki 31, gdzie od 1973 roku działa Muzeum noszące jej imię. Maria Konopnicka była bardzo popularna w swoich czasach. Publikowano jej wiersze, poematy, nowele, szkice, recenzje literackie i tłumaczenia. Jej teksty wzbudzały emocje, wywoływały szerokie dyskusje. Swoją pozycję w literaturze zawdzięcza wyłącznie sobie, swojej pracowitości, kosztem wielu wyrzeczeń. Była matką samotnie wychowującą sześcioro dzieci, aktywną i zaangażowaną działaczką społeczną. Była też bardzo popularna i czytana w swoim rodzinnym mieście.
Po śmierci poetki społeczność Suwałk zapoczątkowała zbiórkę pieniędzy na tablicę pamiątkową, jednak władze carskie spacyfikowały tę
inicjatywę. Tablica pojawiła się na ścianie rodzinnego domu poetki dopiero 8 października 1935 roku, w 25.rocznicę śmierci Konopnickiej. I pieczołowicie chroniona przez suwalczan podczas zawieruchy wojennej została ocalona i można ją zobaczyć w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Tam też jest prezentowana nowa i wielokrotnie nagradzana wystawa poświęcona życiu i twórczości poetki.
Zachęcamy do odwiedzin.
Wracając do spotkania w ramach Kabaretu Literackiego „Piosenka jest dobra na wszystko” Maria Konopnicka – Powroty. Poetkę i jej twórczość będziemy wspominać z aktorami Teatru Mniejszy od Mikrusa pod kierunkiem Mirosławy Krymskiej oraz Teatru Pod Aniołem, pod kierunkiem Anny Gajdzińskiej. Piosenki znamienitych poetów wykonają wokaliści zespołu Wspomnień Czar: Irena Aleksandrow, Danuta Zaworska-Jurkowska, Teresa Pietrewicz i Zbigniew Auron oraz aktorzy Teatru Hybrydowego działającego w SOK pod kierunkiem Mirosławy Krymskiej: Jakub Rusanowski i Dorota Skłodowska oraz gościnnie Anna Szafranowska i Katarzyna Gościewska. Spotkanie poprowadzą Bogdan Byczkowski ze Stowarzyszenia Twórczych Seniorów Rozłogi i Wojciech Fałtynowicz aktor Teatru Hybrydowego. Przy pianinie zobaczymy i usłyszymy Helenkę Zwiewkę. Wokalistów wspierać będzie znakomity muzyk – Dawid Zwiewka. Będzie też z nami Marta Taraszkiewicz, autorka ilustracji do wydanej niedawno książki z wierszami znamienitej suwalczanki pt. „Maria Konopnicka na cały rok”.
Będzie można książkę kupić i otrzymać autorską dedykację
Warto wspomnieć, że od marca w Kawiarence Artystycznej można oglądać oryginały ilustracji opublikowanych w książce. Gorąco polecamy i serdecznie zapraszamy! Oczywiście nie zabraknie znakomitych kaw, herbat i pysznych ciast serwowanych przez niezastąpionych uczniów i nauczycieli z Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy „Prolog”.