W Areszcie Śledczym w Suwałkach powstał kolejny komiks historyczny pt. „Śladami Rysia – Historia Mariana Piekarskiego”. Twórcami komiksu są wychowawca do spraw k-o por. Sławomir Rafalski i skazany odbywający karę pozbawienia wolności w tutejszej jednostce. Komiks powstał wiosną bieżącego roku i już zdobył wyróżnienie.
Wartość pracy „Śladami Rysia – Historia Mariana Piekarskiego” została doceniona w 4. ogólnopolskim konkursie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”, organizowanym przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. W dniu 4 czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie, w czasie VI Festiwalu Komiksów i Gier Historycznych miało miejsce uroczyste rozdanie nagród. Komisja konkursowa przyznała naszemu komiksowi wyróżnienie.
Festiwal tradycyjnie otworzył Henryk Chmielewski, nestor polskich twórców komiksów – słynny Papcio Chmiel. Prace nagrodzone podczas Festiwalu są wyeksponowane w formie wystawy. Natomiast pierwszy egzemplarz komiksu „Śladami Rysia – Historia Mariana Piekarskiego” został przekazany przez Dyrekcję Aresztu Śledczego w Suwałkach siostrze Mariana Piekarskiego – Pani Irenie Pietkiewicz, która także była żołnierzem AK.
Komiks, który powstał w AŚ Suwałki, jest historią Mariana Piekarskiego ps. „Ryś” (1927 – 1946) – harcerza, żołnierza Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej, członka Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jego rodzinny dom był punktem kontaktowym suwalskiego podziemia. Jako osiemnastolatek, 12 marca 1945 roku, Marian Piekarski samodzielnie uwolnił sześciu więźniów – żołnierzy AK – z suwalskiego więzienia. Po tej akcji rozkazem Delegata Sił Zbrojnych na Kraj, 1 czerwca 1945 został awansowany do stopnia starszego strzelca i za wyróżniającą się służbę w szeregach wojska w konspiracji – odznaczony Krzyżem Walecznych. Skuteczność jego działań potwierdzały kolejne akcje. Piekarski został aresztowany 7 kwietnia 1946. Mimo tortur nikogo nie zdradził. Był sądzony przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku pod przewodnictwem majora Włodzimierza Ostapowicza – odpowiedzialnego za wydanie do 1955 roku ponad 200 wyroków śmierci. W pokazowym procesie, prowadzonym od 13 do 18 lipca 1946 roku w białostockim kinie „Ton”, sądzono 24 żołnierzy Okręgu Białystok i Obwodu WiN Augustów – Suwałki. Marian Piekarski został skazany 20 lipca 1946 na „karę łączną – karę śmierci z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych – na zawsze”. Wyrok został wykonany 11.09.1946 w Areszcie Śledczym w Białymstoku. Miejsce pochowania ciała nie jest znane do dzisiaj. W dniu 29 czerwca 1992 roku postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku wyrok WSR z 20 lipca 1946 roku został uznany za nieważny.
tekst: por. Małgorzata Błażewicz
zdjęcia: Agata Pilarska-Jakubczak,por. Małgorzata Błażewicz