Od 5 do 26 lutego 2024 r.  około 500 osób zgłosi się na kwalifikacje wojskowe przed  Powiatową Komisję Lekarską w Suwałkach. Zainteresowanie służbą wojskową wzrasta, w zeszłym roku zanotowano rekordową liczbę powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Nadal jest dość duże jest zainteresowanie terytorialną służbą wojskową i zawodową służbą wojskową. Nowością wprowadzoną od ubiegłego roku jest to, że każdy kto staje na komisję lekarską przechodzi badania psychologiczne. Nowością jest również to, że osoby z dużą niepełnosprawnością nie muszą już osobiści stawiać się na kwalifikację wojskową. Mogą one dostarczyć odpowiednie zaświadczenia, orzeczenia poprzez członków rodziny lub inne osoby i otrzymają odpowiednie kategorie bez osobistego uczestnictwa.

W poniedziałek 5 lutego rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Suwałkach i potrwa od 26 lutego. W województwie podlaskim zostało wezwanych około 8 tysięcy osób. Są to głównie 19-latkowie, którzy po raz pierwszy stają do kwalifikacji wojskowej, ale też niecałe 2 tysiące osób, które z różnych przyczyn wcześniej nie mogły stanąć do kwalifikacji i są wzywane ponownie. Do kwalifikacji wojskowej, jak co roku staną również panie, których jest około 250.

– Zgłaszają się również ochotnicy i na nich szczególnie liczymy, są to osoby które ukończyły 18 rok życia. Kwalifikacja wojskowa to jest przede wszystkim określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej, zbadanie, założenie ewidencji wojskowej, przedstawienie oferty sił zbrojnych, być może rozpoczęcie przygody na całe życie z wojskiem. Chciałbym podziękować dyrektorowi Szpitala Wojewódzkiego Adamowi Szałandzie za udostępnienie miejsca. Przewodniczący komisji  doktor Józef Wołyniec od lat wspiera i realizuje zadania na rzecz obronności państwa, bada młodych ludzi i określa zdolność do pełnienia służby – powiedział płk Jarosław Kowalewski szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

– Szpital od kilku lat wspiera proces rejestracji, udostępniamy naszą infrastrukturę techniczną, medyczną, diagnostyczną. Deklarowaliśmy i deklarujemy naszą pomoc ponieważ taka jest potrzeba – powiedział dyrektor Szpitala Adam Szałanda.

– Głównym zadaniem komisji lekarskiej jest określenie stanu zdrowia młodzieży pod kątem ich zdolności do służby wojskowej. Kondycja fizyczna jest ogólnie dobra, choć bardzo często dominują zasadnicze choroby: otyłość, wada wzroku i wada postawy – powiedział doktor Józef Wołyniec.

– Oprócz orzeczenia kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, kwalifikacja wojskowa jest miejscem aby zapoznać i zachęcić młodzież  do pełnienia różnych form służby wojskowej, czy to dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy też terytorialnej służby wojskowej. Osoby zainteresowane mogą otrzymać niezbędne informacje, ale również podczas kwalifikacji mogą złożyć wniosek o powołanie do służby wojskowej – powiedział ppłk Jan Suwara szef  Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach.

W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się następujące czynności:

– sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;

– określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;

–  wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej;

– wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowe i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji;

-przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej;

– wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej

– nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.