12 grudnia nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju harcerzom i skautom z Litwy przez harcerzy Hufca ZHP w Suwałkach. Spotkanie kilkunastoosobowych delegacji odbyło się w siedzibie Harcówki nad Zalewem Arkadia. Ze strony litewskiej uczestniczyły delegacje z Wilna, Kowna oraz Mariampola.
Hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju to „Czyńmy pokój”. Harcerze i skauci z całego świata chcą dzięki temu światłu przekazać innym nadzieję na rozwój dobra i miłości. Jest to przypomnienie o narodzinach Jezusa, a także symbol nadziei, która w obecnych czasach jest wszystkim tak bardzo potrzebna.
Jak powiedzieli komendantka Hufca Suwałki im. Tadeusza Lutostańskiego hm. Agnieszka Jasielon oraz phm. Krzysztof Masłowski:
– Zaśpiewaliśmy dziś wspólnie jedną z najpiękniejszych kolęd – „Cichą noc” w trzech językach. Jesteśmy szczęśliwi, że reprezentując ZHP mogliśmy być jako instruktorzy i harcerze suwalskiego Hufca ważnym ogniwem w tej niezwykłej sztafecie pięknej idei i przekazać Światło z Betlejem poza granicę państwa.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele suwalskiego samorządu: zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Agnieszka Małka.
Podczas uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju przedstawiciele obu stron złożyli życzenia. Ponadto odśpiewano kolędy towarzyszące akcji BŚP. Było także czytanie pisma świętego. Tradycyjnie wymieniono się również skromnymi podarkami. Wyjątkowo wzniosłym punktem było oczywiście przekazanie przez stronę polską betlejemskiego płomienia, które trafia do Republiki Litewskiej.
Betlejemskie Światło Pokoju to znak braterstwa, jedności i pokoju oraz nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Historia BŚP zaczyna się w Betlejem, mieście aktualnie położonym w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. W 33-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Dla tej wyjątkowej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, a nawet powstrzymać złość czy gniew.