Suwalska Biblioteka Pamięci ma 5 lat i jest częścią Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej. Jest to miejsce do nagrywania historii, których nie znajdziemy w podręcznikach. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli tłumy suwalczan oraz mieszkańców regionu, w tym m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski, dyrektor suwalskiego Archiwum Państwowego Sławomir Filipowicz oraz kilkudziesięciu świadków historii, których relacje zostały utrwalone w Suwalskiej Bibliotece Pamięci.

Od 2018 r. są w niej rejestrowane i gromadzone wspomnienia najstarszych mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny. Nagrane wywiady dotyczą ostatnich kilku dziesięcioleci historii miasta. W tej pracowni digitalizowane są też zbiory biblioteczne, szczególnie te najstarsze i najcenniejsze dotyczące Suwałk i naszego regionu. Często są one zachowane w złym stanie. Po przeniesieniu na nośnik cyfrowe stają się bardziej dostępne.

W Suwalskiej Bibliotece Pamięci znajduje się: ok. 180 godzin nagrań wspomnień 64 świadków historii, prawie 800 zdigitalizowanych książek i czasopism oraz ponad 2 000 zdigitalizowanych zdjęć i dokumentów archiwalnych. Bibliotekarze przygotowali też wiele interaktywnych pocztówek z przeszłości Suwałk, reportaży oraz mniejszych form filmowych o dziejach Suwałk i suwalczan. Większość z nich została opublikowane w internecie. Bibliotekarze zatrudnieni w tym dziale zorganizowali też kilka wystaw, w tym na 100-lecie harcerstwa oraz o dziejach suwalskich Żydów i  suwalskich ślubach i weselach. Przygotowali też kilkanaście haseł do Wikipedii dotyczących Suwałk i Suwalszczyzny. W oparciu o nagrania świadków historii i archiwalne zdjęcia prowadzone są również zajęcia i warsztaty edukacyjne, w których uczestniczy młodzież suwalskich szkół.