11 listopada Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Cezarego Gójskiego wraz z solistami Natalią Rogucką-Górską, Michałem Sowulem, na scenie wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna pod kierunkiem Roberta Śliżewskiego oraz kapela ZPiT „Suwalszczyzna” pod kierownictwem Krzysztofa Krzesickiego. Gościnnie wystąpią tancerki Studia Tańca Dance Zone.
Koncert okolicznościowy towarzyszy miejskim obchodom Święta Niepodległości.

MUZYKA: Krzysztof Krzesicki
CHOREOGRAFIA: Robert Śliżewski

11.11.2023godz. 17.00

Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

bilety 40 złSuwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50% (Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na wydarzenie.)

zamów transport door-to-door >>

Na scenie tancerze ZPiT Suwalszczyzna zaprezentują osiem nowych choreografii autorstwa Roberta Śliżewskiego. Zobaczymy między innymi oberki, mazurki oraz kujawiaki. Podczas koncertu wybrzmią znane polskie utwory patriotyczne oraz wiersze.

Recytacje: Przemysław Turowski

w programie m.in.:

  • Kujawiak (opr. na orkiestrę w oparciu o Mazurka op.24 nr 1 F. Chopina: K. Krzesicki; choreografia: R. Śliżewski), Suwalska Orkiestra kameralna, ZPIT „Suwalszczyzna” z kapelą
  • Mazur (opr. na orkiestrę K. Krzesicki w oparciu o Mazurki op. 17 nr 1, op. 67 nr 3
    i 33 F. Chopina, choreografia: R. Śliżewski) Suwalska Orkiestra Kameralna, ZPiT „Suwalszczyzna” z kapelą.
  • Walc Es-dur nieopusowany oraz Preludium c-moll op.28 nr 20 F. Chopina (opr. na orkiestrę: K. Krzesicki, chorografia: R. Ślizewski), Suwalska Orkiestra kameralna, tancerki Studia Tańca Dance Zone
  • Maki (opr. na kapelę: K. Krzesicki)
  • O mój rozmarynie (opr. na kapelę: K. Krzesicki) Michał Sowul z kapelą
  • Rozkwitały pąki białych róż (muz. Mieczysław Kazar-Słobudzki, sł. Kazimierz Wroczyński; opr. na kapelę: K. Krzesicki) Natalia Rogucka-Górska z kapelą

Natalia Rogucka-Górska – absolwentka śpiewu solowego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jolanty Janucik oraz kierunku pedagogicznego w Wyższej Szkole Nauk Społecznych Pedagogium w Warszawie. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych jako pianistka oraz śpiewaczka. Między innymi II Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów im. Roberta Schumanna w Suwałkach, VIII Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garlinowicz w Olsztynie, II Festiwalu Piosenki Eleni. W 2016 roku została stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego za liczne osiągnięcia artystyczne. Została wybrana do reprezentowania Polski podczas Międzynarodowego Festiwalu Anny German, podczas którego zdobyła II miejsce. Po festiwalu czynnie koncertuje z repertuarem Anny German m.in. w TVP Polonia z towarzyszeniem pianisty samej Anny German- Bogdanem Sobkowiakiem oraz w Europejskim Centrum Kultury Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W 2023 roku rozpoczęła działalność w swoim rodzinnym mieście kształcąc wokalnie młode talenty z Suwalszczyzny we własnym Studiu Piosenki Andante.

 

Michał Sowul – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach w sekcji perkusji. Były wokalista zespołu Noxes, tenor w Suwałki Gospel Choir, wokalista zespołu Piano Blues Band.

 

Cezary Gójski – naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie w klasie prof. Józefa Laskowskiego. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Marka Zebury oraz Pawła Rybkowskiego.Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, filia w Białymstoku w klasie wykł. Dariusza Garbacza. Podczas studiów czynnie uczestniczył w licznych seminariach, kursach, warsztatach i konsultacjach prowadzonych m. in. przez N. Meyerscough, M. Rezler, T. Tomaszewskiego, K. Podejko, K. Olechowskiego, J. Staniendę. Jeszcze w czasie studiów nawiązał stałą współpracę z orkiestrą Sinfonia Viva, w której pracuje na stanowisku koncertmistrza. W 2004 rozpoczął pracę w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Pracował tam do roku 2009, gdzie przez ostatnie 2 lata pełnił funkcję I skrzypka – I głos. W 2012 roku objął stanowisko koncertmistrza w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.Oprócz gry w orkiestrach i zespołach kameralnych realizuje się również jako solista. Do ważniejszych występów zalicza się wykonanie Koncertu skrzypcowego fis-moll op.14 Henryka Wieniawskiego z towarzyszeniem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec J.S. Bacha BWV 1043 z orkiestrą Sinfonia Viva, Koncertu G-dur Józefa Haydna z muzykami Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, a także Koncertu na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego podczas koncertu wieńczącego Warsztaty Orkiestrowe Ars Musica w Suwałkach w 2013 roku. Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Michał Klauza, Tomasz Radziwonowicz, Jan Miłosz Zarzycki czy Łukasz Borowicz.Od roku 2007 pracuje jako nauczyciel skrzypiec oraz dyrygent w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Suwałkach, gdzie z pasją przekazuje wiedzę muzyczną młodszym pokoleniom. W 2020 roku ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Marka Pijarowskiego na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Swoje umiejętności doskonali biorąc czynny udział w warsztatach i kursach mistrzowskich pod czujnym okiem znakomitych profesorów i pedagogów.

ZPiT SUWALSZCZYZNA

Robert Śliżewski – tancerz, pedagog, choreograf. W 2008 roku Laureat Pierwszego Konkursu Choreograficznego im. Bronisławy Niżyńskiej organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową. Laureat Nagrody Specjalnej dla Wyróżniającego się choreografa przyznanej przez Związek Artystów Scen Polskich. Laureat ogłoszonego przez „Gazetę Stołeczną” konkursu „Być albo nie być na scenie” – interpretacji monologu Hamleta. Uczestnik wielu międzynarodowych projektów tanecznych u takich choreografów jak: Martin Sondercamp – Niemcy, Henrietta Horn – Niemcy, Sebastian Prantl – Austria, Ellen Cornfield – USA. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. J. Piłsudskiego. Absolwent Studiów Podyplomowych Teorii Tańca – Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Ludowego w Gardzienicach o specjalności – Taniec. W 2008 roku złożył egzamin i uzyskał tytuł Tancerza Zawodowego. Absolwent Studiów Podyplomowych Relaksacja i Joga AWF Warszawa,

Były tancerz Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Uczestnik i wykładowca warsztatów tańca współczesnego, jazzowego i ludowego, w kraju i zagranicą. W latach 2009-2015 wykładowca tańców narodowych i ludowych organizowanych przez Polish National Alliance dla choreografów zespołów polonijnych w USA. W latach 2001-2011 kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Choreograf mistrzów Polski i Świata w technikach jazz i modern. Obecnie kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna i Studia Tańca Dance Zone Suwałki.

Krzysztof Krzesicki – pianista i akordeonista, kapelmistrz Kapeli ZPiT Suwalszczyzna, autor opracowań muzycznych do spektakli “Bal w Resursie Obywatelskiej. 1914 r.”, “W podsuwalskiej oberży”, “Żar Bułgarii” i obrazka scenicznego “Kochajmy się”. Współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami oraz Suwalską Orkiestrą Kameralną, lider zespołu Piano Blues Band.

 

Uwaga! Naszych Czytelników zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, do wygrania jedno podwójne zaproszenie na koncert „Zachowajmy Polską duszę”. Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie: „Z czyjej inicjatywy powstała Suwalska Orkiestra Kameralna i kto był pierwszym jej dyrygentem?”. Odpowiedź należy przesłać na adres kontakt@dwutygodniksuwalski.pl. Należy również polubić na facebooku stronę Dwutygodnik Suwalski oraz wpis dotyczący konkursu. Zwycięzcę poinformujemy drogą e-mailową. Zapraszamy! KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY – 7.11.2023