26 sierpnia Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą” obchodziło 15-lecie działalności. W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli m.in. prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wraz ze swoim zastępcą Romanem Rynkowskim oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz wiceprzewodniczący RM Jacek Niedźwiedzki .

Stowarzyszenie powstało w  2008 r. z inicjatywy ekologów, dziennikarzy, społeczników zaangażowanych w utrwalanie i ocalenie dóbr kultury i wartości tożsamości lokalnej, a najbardziej znane jest ze swojej działalności wydawniczej. Teraz jest to jedna z najbardziej znaczących oficyn wydających najwartościowsze publikacje poświęcone Suwalszczyźnie, jej dziejom, kulturze i tradycji. Przypominają je plansze umieszczone przy ul. A. Wajdy. Stowarzyszenie jest również laureatem nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznia Jaćwingów”.

Pierwsza publikacja wydana przez SISK „Nad Czarną Hańczą” ukazała się przed 15 laty, a była to książka „W dolinie Rospudy”. Potem wydano „Na szlaku Czarnej Hańczy” i kolejne. Dotąd ukazało się 20 książek. Największe zainteresowanie wzbudziły: praca zbiorowa „Księga 300-lecia Suwałk”, „Sztetl z długą ulicą” Macieja Ambrosiewicza, „Teka twórcza” Wiesława Osewskiego oraz „Summa” i „Dom” Andrzeja Strumiłły. Ostatnio ukazała się książka „Kiedyści to mieli gadane. Gwary suwalskie” Jana Bacewicza. To niezwykle pouczająca książka, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliża tradycje i korzenie kulturowe mieszkańców Suwalszczyzny. Takiego wydawnictwa dotąd nie było. Tym cenniejsza jest inicjatywa władz Stowarzyszenia, które przekazało tę książkę do szkół w Suwałkach i na Suwalszczyźnie. W gronie założycieli SISK „Nad Czarną Hańczą” znaleźli się: H. Kudela, Andrzej Chuchnowski, Marek Starczewski, Stanisław Kurak. Później dołączyli do nich m.in.: Andrzej Strumiłło, Wiesław Osewski i Bogdan Pieklik. Na początku czerwca z okazji jubileuszu 15-lecia SISK „Nad Czarną Hańczą” w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej odbyło się spotkanie z autorami publikacji wydanych to Stowarzyszenie: Janem Bacewiczem i Maciejem Ambrosiewiczem.

Jubileuszowe spotkanie zakończył  recital Krzysztofa Daukszewicza – satyryka, felietonisty i piosenkarza.