Pracowania Digitalizacji i Historii Mówionej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach po raz kolejny zaprasza do wędrówek po historii naszego miasta…
Wakacje, to nie tylko odległe podróże, ale też chwila na poznanie własnego miasta. Proponujemy dziś naszym Czytelnikom-Oglądaczom, ale też Gościom (którzy odwiedzą nasz gród podczas wakacyjnych wędrówek) spotkanie z dawnymi Suwałkami. Chcielibyśmy pokazać miejsca, które mimo upływu dziesięcioleci wciąż istnieją w mniej lub bardziej zmienionej formie.
Zabieramy więc Was w przeszłość. Chcemy jednak byście spojrzeli na nią przez pryzmat współczesności. Umożliwi to aplikacja, z której będziemy korzystać: 2fotki.pl. Można tu przygotować ciekawe porównania nakładając na siebie zdjęcia, mapy, grafiki, porównać stare i nowe, efekt „przed i po”.
Zapraszamy więc na początek na spotkanie z siedmioma miejscami na suwalskiej mapie.
Powodzenia! Oglądajcie, porównujcie, bawcie się dobrze, a może sprawdźcie jak miejsca te wyglądają w naturze, a nie tylko w wirtualnym świecie.
Wkrótce zaprosimy na dalszy ciąg naszych wędrówek po Suwałkach.
Więcej na www.bpsuwalki.pl
Sobór Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w latach 1915-1917. Świątynię zbudowano w latach 1838-1840 wg projektu Henryka Marconiego, na podstawie wytycznych Konstantego Tona. Pierwotnie była to cerkiew prawosławna. W 1873 roku uległa rozbudowie. W 1923 roku przebudowana na kościół rzymskokatolicki. Gmach znajduje się w centrum miasta przy ulicy Adama Mickiewicza w sąsiedztwie Parku Konstytucji 3 Maja. Informacje na podstawie: „Suwałki : przewodnik turystyczny”, red. E. Niedziejko, T. Kowalewska, J. Szumski, Suwałki 2017. Fot. ze zbiorów Fotopolska.eu i zbiorów własnych suwalskiej Biblioteki Publicznej.
Suwalski dworzec kolejowy – widok od strony południowej. W latach 1896-1897 powstała linia kolejowa Olita-Suwałki-Augustów-Grodno. Jej otwarcie nastąpiło 13.05.1899 roku. W tym też czasie najprawdopodobniej wybudowano dworzec kolejowy. Cały kompleks dworcowy znajduje się w północno-wschodniej części miasta przy obecnej ulicy Kolejowej. Główny budynek przetrwał w praktycznie niezmienionej formie do naszych czasów. Fot. Suwałki, okres I wojny światowej, żołnierze niemieccy na dworcu kolejowym, 1914–1915. Zbiory Fotopolska.eu oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Dawne gimnazjum męskie obecnie I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach przy ulicy Mickiewicza nr 3. Widoczne skrzyżowanie obecnych ulic Kościuszki, Waryńskiego i Mickiewicza. Pocztówka wydawnictwa J. Ślusarski. Budynek gimnazjum około 1910 roku. Zbiory Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Ratusz miejski i dawny odwach – skrzyżowanie ulic Kościuszki, Waryńskiego i Mickiewicza. Ratusz (1843-1844, od strony ul. Kościuszki) i odwach (1834-1835, od strony ul. Mickiewicza) zaprojektował prawdopodobnie Antonio Corazzi, a rozbudował w latach 1855-1857 Karol Majerski. Fot.: Ratusz, ok. 1930, wyd. Księgarnia S. i J. Zielonkówien, fot. Karol Jaroszyński – zbiory Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Budynek szkół powszechnych nr 1 i 2, ok. 1935 – fotografia Karola Jaroszyńskiego. Obecny widok Szkoły Podstawowej nr 2 u zbiegu ulic Kościuszki i Dwernickiego – widok od strony północnej (2023 rok).
Budynek dawnego Gimnazjum Żeńskiego im. M. Konopnickiej, obecnie siedziba Szkoły Podstawowej nr 9. Fot. Karol Jaroszyński (ok. 1930 r.), pocztówka wyd. Księgarnia S. i J. Zielonkówien. Zbiory Muzeum Okręgowego w Suwałkach.