Na scenie SOK w pierwszy dzień lata zaprezentowano widowisko interdyscyplinarne inspirowane balladą „Świteź” oraz innymi utworami wydanymi 2 wieki temu w zbiorze „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Zaprezentowane utwory były osadzone w realiach Nowogródka – regionu zbliżonego do Suwalszczyzny i kulturowo bliskiego także dzisiejszemu odbiorcy spektaklu.
W wydarzeniu współgrały ze sobą elementy muzyki, tańca, teatru oraz multimediów, które stały się narzędziem artystycznego wyrazu dla artystów z pracowni SOK-u.
Obok siebie wystąpili tancerze Studia Tańca Dance Akademy, prowadzeni przez Mihaila Nikolova oraz młodzież ze Studia Tańca Radość, którymi opiekuje się Iryna Popova. Swoje umiejętności zaprezentowali też wokaliści Studia Piosenki Świetlik, kierowani przez Emila Kulbackiego oraz zespoły Suwałki Gospel Choir i Ancyjas, które prowadzi Anna Szafranowska.
W widowisku nie zabrakło także popisów aktorów z Teatru Hybrydowego, Plama i Mikrus – od Mirosławy Krymskiej, Teatru Lustro – od Grażyny Filipowicz-Karp oraz Teatru Stasimon – od Klaudii Kozakiewicz. W efektownych strojach pojawili się również członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pera Sudinoi Synowie Jaćwieży.
Muzyczne tło widowiska stanowiły utwory muzyki klasycznej, skomponowane przez wybitnych kompozytorów, a w rolę Adama Mickiewicza wcielił się Włodzimierz Ciborowski.
Po spektaklu dyrektor SOK Ignacy Ołów podziękował tancerzom i aktorom za interesujące i pełne ekspresji wykonanie, a publiczności za ciepłe przyjęcie. Przypomniał też, że projekt zrealizowany jest w ramach obchodów 10-lecia SOK-u oraz zaprosił na kolejne wydarzenia w ramach jubileuszu we wrześniu br.