Suwałki awansowały aż o dziewięć lokat w ciągu 11 lat w rankingu największych polskich miasta jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców, chociaż w tym czasie suwalczan ubyło o 714 osób. Świadczy to o tym, że sytuacja demograficzna Suwałk jest lepsza niż w wielu polskich miastach i w całym kraju.

Spadek liczby ludności to problem coraz bardziej widoczny w Polsce. A to oznacza duże problemy na rynku pracy i w całej gospodarce. Niestety, kryzys demograficzny się pogłębia. Całe szczęście, że ten problem w nieco mniejszym stopniu dotyka suwalski samorząd miejski. Spadek liczby mieszkańców w Suwałkach jest prawie dwukrotnie mniejszy niż w całym kraju i mniejszy od większości miast w regionie. Wpływ na to zapewne ma wiele czynników, w tym działania realizowane przez samorząd. Na pewno jednak potrzebne są kolejne, bo spadek liczby mieszkańców w polskich miastach jest nie do zatrzymania, a chodzi o to, by był jak najmniejszy w Suwałkach.

 

 Suwałki awansowały z 59 miejsca w 2011 roku na 50 miejsce w 2022 roku w rankingu polskich miast pod względem liczby mieszkańców

 W naszym kraju w latach 2011-2022 ubyło ok. 2% mieszkańców, w tym samym czasie liczba suwalczan zmniejszyła się o 1,1%. To, obok Siedlec najniższy spadek wśród miast na prawach powiatu nie będących siedzibą województw

 Od pandemii koronawirusa Suwałki mają ujemny przyrost naturalny. Największy wpływ na to ma gwałtowny spadek urodzeń i znaczący wzrost liczby zgonów

 Gwałtownie zmniejsza się liczba mieszkańców Polski w ostatnich miesiącach. W ciągu 21 miesięcy (od Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r.) liczba mieszkańców naszego kraju zmniejszyła się o ok. 270 tys. Podczas, gdy od 2011 r. (poprzedni Narodowy Spis Powszechny) podobny spadek liczby mieszkańców Polski nastąpił dopiero po 108 miesiącach

 

W Suwałkach ubywa najmniej

W zestawieniu liczby mieszkańców w miastach na prawach powiatu, które utraciły status wojewódzki przed ćwierćwieczem, uwzględniliśmy obiektywne dane Głównego Urzędu Statystycznego. W rankingu uwzględniliśmy liczbę mieszkańców z Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 r. oraz liczbę mieszkańców na koniec 2022 r. W 2011 r. w Suwałkach mieszkało 69 239 osób, a w 2022 r. – 68 525 osób. To oznacza, że w tym czasie liczba suwalczan zmniejszyła się o 714 osób, czyli o ok. 1,1%. I to jest, obok Siedlec najniższy spadek wśród miast na prawach powiatu i prawie dwukrotnie mniejszy niż w całym kraju. W tym czasie liczba Polaków zmniejszyła się o ok. 2%. To zestawienie potwierdza niedawny ranking samorządowego pisma „Wspólnota”, o którym pisaliśmy w 2022 r. Z tego rankingu wynikało, że wśród polskich miast na prawach powiatu niebędących siedzibami województw najlepszy stan demografii mają Suwałki i Siedlce. W naszym zestawieniu te dwa miasta ponownie wypadają najkorzystniej.

Również inne miasta w regionie zanotowały spadek liczby mieszkańców w 2022 r. w porównaniu do 2011 r. Jedynym wyjątkiem jest Ełk, ale i w tym przypadku zanotowano na koniec 2022 r. spadek liczby mieszkańców w porównaniu do spisu powszechnego z 2021 r.

 

Demograficzny alarm

Polaków gwałtownie ubywa. Proces ten nasilił się w ostatnich miesiącach. W naszym regionie od marca 2021 r., gdy przeprowadzono Narodowy Spis Powszechny do końca 2022 r. ubyło mieszkańców we wszystkich największych miastach. W Olsztynie ubyło ok. 1,8 tys. mieszkańców, w Białymstoku ok. 1,5 tys. osób, w Elblągu ok. 1,4 tys., w Ostrołęce ok. 900 osób, a w Suwałkach w tym czasie ubyło 314 mieszkańców. W całym kraju ubyło ok. 270 tys. osób w ciągu niespełna dwóch lat – od 31 marca 2021 r. do 31.12.2022 r. To ponad połowa tego, co ubyło w ciągu 10 lat pomiędzy spisami powszechnymi w latach 2011 i 2021. To już dramat.

Suwalczan przybywało do pandemii

Do 2020 r. Suwałki miały dodatni przyrost naturalny, czyli więcej suwalczan rodziło się niż umierało. Rok 2020 był pierwszym po II wojnie światowej, w którym w Suwałkach odnotowano ujemny przyrost naturalny. Niestety był to tragiczny efekt epidemii koronawirusa i dużej liczby zmarłych z tego powodu suwalczan. Epidemia minęła, ale ujemny przyrost naturalny się utrzymał.

Największy wpływ na ujemny przyrost naturalny w Suwałkach ma gwałtowny spadek urodzeń z 728 w 2019 r. do 590 w 2022 r. oraz znaczny wzrost liczby zgonów z 615 w 2019 r. (przed pandemią) do 647 w 2022 r.

Lepiej mieć więcej mieszkańców

Liczba mieszkańców jest jednym z najbardziej wymiernych wskaźników wskazujących na ocenę stanu miasta i jego atrakcyjności dla mieszkańców i przyjezdnych. Nic dziwnego, że polskie samorządy prześcigają się w pomysłach mających zachęcić do osiedlenia się na ich terenie. Miasta kuszą atrakcyjnymi miejscami pracy, inwestują w infrastrukturę komunikacyjną oraz rozbudowują ofertę spędzania czasu wolnego. Na wzrost atrakcyjności miast mają wpływ przede wszystkim: potencjał gospodarczy, przyjazna i dostępna przestrzeń publiczna, rozwój mieszkalnictwa, a także walory turystyczne i kulturowe.