Słowo „dobroć’ najlepiej opisuje postać i życie księdza Kazimierza Hamerszmita-tak podczas spotkania autorskiego w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej stwierdził Grzegorz Polak, autor książki „Proboszcz z Suwałk. Droga do świętości ks. Kazimierza Hamerszmita”.
Diecezja Ełcka od lat prowadzi działania zmierzające do uzyskania beatyfikacji ks. K. Hamerszmita. W celu ukazania szczegółowego wizerunku kapłana biskup ełcki ks. Jerzy Mazur zlecił G. Polakowi wydanie książki. Jest on dziennikarzem i autorem książek, zrealizował filmy dokumentalne. Jest też działaczem ekumenicznym, a obecnie szefem działu merytorycznego w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Napisał ponad 30 książek o tematyce papieskiej, hagiograficznej, historycznej i ekumenicznej.
Ksiądz Kazimierz Hamerszmit posługę duszpasterską pełnił w Grajewie, Augustowie, Ostrołęce, Łomży i Suwałkach. W latach 1965-1986 był administratorem i proboszczem suwalskiej parafii św. Aleksandra. Pochodził z Ziemi Łomżyńskiej. Krótko po przyjęciu święceń kapłańskich wybuchła II wojna światowa, a on został aresztowany przez gestapo i został więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych w Działdowie, Sachsenhausen i Dachau. Do tego ostatniego trafił wraz z tysiącami innych duchownych, gdzie padł ofiarą eksperymentów medycznych. Przeżył gehennę obozową oraz poniósł uszczerbek na zdrowiu, za który po latach dostał odszkodowanie, które w całości przeznaczył na remont suwalskiego kościoła. Zmarł w Suwałkach 5 lutego 1996 r. w opinii świętości. W powszechnej ocenie objęty wielkim szacunkiem przez cały okres posługiwania. Uchodził za osobę niebywale skromną oraz głębokiej wiary. Pojęcie służby bliźniemu traktował dosłownie, dzieląc się dobrym słowem oraz wsparciem duchowym i materialnym z potrzebującymi. W latach osiemdziesiątych wspomagał działaczy podziemnej „Solidarności”.
To było drugie spotkanie z G. Polakiem w suwalskiej Bibliotece. Przed kilkoma laty opowiadał o pochodzącym z Suwałk księdzu Feliksie Folejewskim. G. Polak jest współautorem książki „Na nitce Bożego Miłosierdzia. Ksiądz Feliks Folejewski SAC w oczach przyjaciół”.