Jubileusz 15-lecia obchodzi Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą”, które prowadzi działalność oświatową i kulturalną we wszelkich dostępnych formach, ale najbardziej znane jest ze swojej działalności wydawniczej. Teraz jest to jedna z najbardziej znaczących oficyn wydających najwartościowsze publikacje poświęcone Suwalszczyźnie, jej dziejom, kulturze i tradycji.

Pierwsza publikacja wydana przez SISK „Nad Czarną Hańczą” ukazała się przed 15 laty, a była to książka „W dolinie Rospudy”. Potem wydano „Na szlaku Czarnej Hańczy” i kolejne. Dotąd ukazało się 20 książek. Największe zainteresowanie wzbudziły: praca zbiorowa „Księga 300-lecia Suwałk”, „Sztetl z długą ulicą” Macieja Ambrosiewicza, „Teka twórcza” Wiesława Osewskiego oraz „Summa” i „Dom” Andrzeja Strumiłły. Ostatnio ukazała się książka „Kiedyści to mieli gadane. Gwary suwalskie” Jana Bacewicza. To niezwykle pouczająca książka, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliża tradycje i korzenie kulturowe mieszkańców Suwalszczyzny. Takiego wydawnictwa dotąd nie było. Tym cenniejsza jest inicjatywa władz Stowarzyszenia, które przekazało tę mądrą książkę do szkół w Suwałkach i na Suwalszczyźnie.

W gronie założycieli SISK „Nad Czarną Hańczą” znaleźli się: Henryk Kudela, Andrzej Chuchnowski, Marek Starczewski, Stanisław Kurak. Później dołączyli do nich m.in.: Andrzej Strumiłło, Wiesław Osewski, Bogdan Cichocki, Henryk Grabowski, Stefan Dojnikowski i Bogdan Pieklik.

– Chcemy ocalić od zapomnienia i przekazać następnym pokoleniom ogromną wiedzę o Suwalszczyźnie autorów książek, które wydajemy. Niestety powoli oni odchodzą – powiedział prezes SISK „Nad Czarną Hańczą” H. Kudela w czasie spotkania jubileuszowego w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej, o którym więcej na str. 2.

na zdjęciu od prawej: prezes SISK „Nad Czarną Hańczą” Henryk Kudela, dyrektor suwalskiej Biblioteki Maria Kołodziejska oraz członkowie władz SISK Henryk Grabowski, Bogdan Cichocki i Stefan Dojnikowski